Niektorí ľudia sú toho názoru, že omnoho viac obetí, než má koronavírus, bude mať chudoba, ktorá nastane v jeho dôsledku. Pravdou zostáva, že kríza tvrdo zasiahla nielen ekonomiku ako celok, ale aj finančnú situáciu jednotlivcov. To najnovšie priznala 24-ročná košická prostitútka Ingrid. V rozhovore opísala strašné podmienky, v ktorých počas najhoršej vlny koronakrízy museli pracovať na ulici.

Žiadne sociálne zabezpečenie či zdravotné poistenie, len systém „čo si nezarobíš, to nemáš“ – to platí pre ilegálne povolanie prostitútok už snáď odjakživa. Až dosiaľ sa im však toto remeslo podľa ich slov napriek všetkému vyplatilo. To ale nerátali s tým, že príde koronavírus.

Mladá žena Ingrid sa začala prostitúciou živiť hneď po skončení základnej školy, no až dosiaľ si nesťažovala. Síce sa sama stará o malé dieťa, kým si jeho otec odpykáva trest vo väzení, no doteraz s financiami problém nemala – v bežný mesiac zarobila aj 2.000 eur. Potom však prišla pandémia a s ňou mimoriadne tvrdé opatrenia.

„Nemali sme ľudí ani prácu,“ priznala Ingrid. „V marci a apríli som mala len jedného zákazníka za 20 eur. Niektorí ľudia nám zadarmo dali zopár eur, aby sme tam nestáli a išli preč, nech nechytíme koronavírus. Ľutovali nás.“

Akoby to nestačilo, prichádzali ďalšie a ďalšie údery. Ingrid neváhala priznať, že ju v strašnej tiesni zneužil podvodník, ktorý jej zaplatil falošnými bankovkami, ďalší zas využívali ťažkú situáciu a zlomyseľne zjednávali ceny. Sťažovať sa ísť nemohla. O každého klienta bola medzi dievčatami na ulici doslova bitka.

„Zákazník prišiel a nechcel dať viac ako 10 eur. Boli sme schopné ísť aj za tieto smiešne peniaze. Medzi sebou sme sa hádali aj bili pre jedného klienta, lebo ani jedna z nás nezarábala. Nikdy som pri tejto práci neplakala. Teraz som sa už ale neudržala, lebo som nemala nič zarobené, a tak som nemala z čoho uživiť seba i dieťa,“ spomína Ingrid.

Pre obavy zo šírenia koronavírusu ženy pravidelne chodili kontrolovať policajti aj zdravotníci. Merali im teplotu a dávali pozor na to, aby nosili rúška a dodržiavali od ľudí povinný odstup.

„Stále sme pri sebe mali dezinfekciu na ruky. Všetky sme zdravé, nemáme choroby. S každým zákazníkom idem výlučne s ochranou. Rúška sme na sebe mali aj počas práce,” vysvetľuje Ingrid, ktorá sa vraj k svojmu povolaniu stavia veľmi zodpovedne. Podľa nej sa aj vďaka tomuto prístupu v ich komunite neobjavil ani jeden prípad COVID-19.

Dnes už je vraj situácia lepšia. Uvoľnenie vládnych opatrení spôsobilo, že sa dievčatám začali postupne vracať zákazníci. Konkurentky si tiež počas krízy vytvorili systém, ktorý má zabrániť hádkam o klientov. „Keď príde človek na aute, ideme za ním všetky a necháme ho, nech si vyberie. Už je to lepšie, znovu začíname mať ľudí, ale stále máme málo roboty.“ 

Kríza nezasiahla ženy pracujúce na uliciach len v našich končinách, ale aj v celej Európe. Nemecké prostitútky sa už kvôli tomu chopili iniciatívy a predložili hygienický plán, ktorý ráta s prísnymi opatreniami – pohlavný styk môže podľa neho prebiehať len vo dvojiciach a so zásadne nasadeným rúškom.

„Situácia je katastrofálna,“ sťažuje si Susanne Bleier Wilp, členka nemeckého Zväzu pre erotické a se*uálne služby. Koronakríza podľa nej nejakým spôsobom zasiahla všetkých 200 tisíc mužov a žien, ktorí sa v jej krajine živia prostitúciou. Len 33 tisíc je pritom oficiálne registrovaných, vďaka čomu majú v čase pandémie nárok na štátnu podporu.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Čas.sk | Foto: Depositphotos, Facebook, Instagram