Asi každý, kto ako turista navštívi koncentračný tábor, prežíva intenzívne pocity. Je to úzkosť, smútok, strach či ľútosť? Poľský Osvienčim je miesto, kde skutočne tuhne v žilách krv. V auguste tohto roku navštívila toto miesto hrôzy aj modelka Magda Šebestová (32).  

Z fotografií, ktoré zverejnila Magda na Instagrame, možno čítať len jedno. Slovami nebola schopná opísať, čo na ňu počas návštevy “koncentráku” najviac doľahlo. Na fotke pri majestátnom vstupe do “lagru” s hrôzostrašným nápisom “Arbeit macht frei” Šebestová netají svoj súcit s týmto smutným miestom. Jediný emotikon – rozseknuté srdce 💔 a dve slová – “black history” hovoria za všetko.

80 tisíc topánok, 12 tisíc hrncov, 40 kg okuliarov či 460 kusov zubných protéz. Medzi najhrozivejšie exponáty však patria dve tony ľudských vlasov, ktoré boli ostrihané deportovaným židovkám. Keď v hromade vlasov navyše rozpoznáte zapletený vrkoč, máte čo robiť, aby ste neomdleli. Ohromia vás kopy podpísaných kufrov a ďalších osobných vecí, ktoré nacisti zhabali ľuďom prichádzajúcich do tábora. Smutný pohľad vám spočinie na hračkách a detskom oblečení.

Pokiaľ si za každou vecou predstavíte jedného človeka, zobrazí sa vám nekonečný dav ľudí, ktorí tu zahynuli v plynových komorách. Takéto myšlienky si však nesmiete pripúšťať. Pokiaľ chcete dokončiť návštevu tábora v relatívne pokojnej nálade, musíte prepnúť do bezpečnostného módu, v ktorom sa veľmi nepremýšľa. Pri podobných predstavách na vás totiž prichádza nevoľnosť a podlomia sa vám kolená.

osviencim

osviencim2

osviencim3

osviencim4

osviencim5

Zdroj: Instagram