Aj keď je dnes doba iná ako kedysi a v poslednom čase sa na Slovensku nakrúca čoraz menej filmov, práve v týchto dňoch má za sebou prvú fázu natáčania ,,Piata loď“, ktorá vzniká na základe predlohy rovnomenného románu.

Nový slovenský film, ktorý vzniká pod vedením režisérky Ivety Grófovej, sa od augusta do konca septembra nakrúcal na Zemplínskej Šírave a v Bratislave, priamo podľa knižnej predlohy. „Keď som sa bola pozrieť na miesta, ktoré si Iveta vybrala, akoby som sa vrátila v čase. Boli to presne tie isté vinohrady, o ktorých som písala,“ neskrýva nadšenie autorka románu, Monika Kompaníková, ktorý v roku 2011 získal cenu Anasoft Litera pre najlepšiu slovenskú knihu roka. Celý film sa odohráva v lete a filmovanie sa predpokladá aj v krajinách koprodukčných partnerov, v Maďarsku a v Českej republike.

Nakoľko ide v tomto prípade o príbeh detského dobrodružstva, zdĺhavé pauzy medzi nakrúcaním sú vylúčené. Dôvod je prozaický: „Nemôžeme si dovoliť, aby nám deti príliš vyrástli,“ dodáva producentka. V hlavných úlohách sa predstavia neherci, konkrétne desaťročná Vanessa Szamuhelová, ktorá stvárni postavu Jarky a osemročný Matúš Bačišin v úlohe Kristiána. „Príbeh bude spracovaný cez pohľad a prežívanie malej Jarky a jej kamaráta Kristiána. Je pre mňa dôležité, aby charaktery hlavných postáv pôsobili dostatočne zaujímavo a sympaticky, aby diváci videli svet ich očami a dokázali sa s nimi stotožniť. Vanesska a Matúško zvládli veľmi náročnú časť nakrúcania, všetky obrazy stáli na ich hereckých výkonoch a obsahovali veľa detských dialógov,“ dodáva režisérka.

Iveta Grófová Foto Radka Šišuláková © Hulapa film

Okrem vízie, že filmové spracovanie románu ,,Piata loď“ bude kvalitnou snímkou, získali tvorcovia grant od Státního fondu kinematografie ČR. Film tiež finančne podporili aj Audiovizuálny fond SR a MEDIA Programme. Jeho dokončenie je plánované na jeseň budúceho roku.