Je jedno, aký dobrý a skúsený klamár ste. Podľa odborníkov exitujú 4 podvedomé vzorce správania, ktorými sa každý klamár nevedomky riadi. A minimálne jedna účinná metóda, ako každú lož prekuknúť. Čítajte ďalej a už vás nikdy nikto neoklame…

Je to možno smutné, ale klamstvo sa stalo súčasťou nášho každodenného života. Niektorí ľudia klamú akoby mimochodom, bez konkrétneho zámeru. Majú jednoducho takú povahu. Sú ale aj taký, ktorých lož má jasný, často veľmi zákerný cieľ. Ale ako sa ubrániť nekalím praktikám klamárov, a pritom sa nestať nepríjemným paranoikom, čo nikomu neuverí ani len pozdrav? Možno si stačí všímať tieto signály:

1. Klamári v rozprávaní nespomínajú seba

Kto lžami narúša pravdu, má tendenciu vyhýbať sa spomínať seba samého. Teda pri nepravdivom popise udalostí neopisuje svoje činy, myšlienky, postupy. Hovorí alebo píše o iných, konkrétne v tretej osobe. Pred spojením „niekto niečo urobil“ uprednostňuje frázu „stalo sa to“. Je to preto, lebo chce umelo zväčšovať vzdialenosť medzi ním a klamstvom, ktoré hovorí.

2. Klamári sú vždy negatívne nastavení

Väčšina klamárov sa cíti podvedome vinná za svoje klamstvá. Preto sa niekedy  ospravedlňuje aj za veci, za ktoré- podľa predkladanej verzie- nemôže. Častejšie ale prejavuje nad situáciou prehnaný hnev a nadáva na všetkých okolo.

3. Vysvetlenie klamára je čo najjednoduchšie

Klamári obyčajne vysvetľujú všetko jednoduchým spôsobom, pretože ich mozog odmieta myslieť na zložitú lož. Rozhodnutie alebo hodnotenie sú komplikované veci, ktoré je ťažké vypočítať.

4. Klamári používajú mätúce formulácie

Hoci je vysvetlenie jednoduché, klamári ho podávajú až neuveriteľne zložitým spôsobom. Hovoria v dlhých, zložitých súvetiach. Do vysvetlení vkladajú nadbytočné slová a nepodstatné, ale pravdepodobne znejúce detaily, ktoré im pomáhajú nafúknuť ich podvod.

POZOR. Ak neviete nájsť alebo jednoznačne vyhodnotiť žiadny z opísaných signálov, je tu ešte jeden znak, ktorý je podľa odborníkov spoľahlivá u 99% prípadoch lži:

5. Oči vždy prehovoria

Ak už neviete, ako ďalej, hľadajte pravdu v očiach. Skúmavo sa zahľaďte do očí človeka, ktorého podozrievate z klamstva. Lož väčšinu z nás znervózňuje, čo vedie k zvýšeniu srdcového tepu a dilatácii zreničiek. Jednoducho povedané: kto klame, má rozšírené zreničky.

Zdalo by sa, že klamstvo je všade. Klame nás predavačka, keď nás presviedča, ako nám to tričko za 130 € pristane… Klame nás priateľ, keď volá, že dnes sa nestretnete kvôli porade, hoci má v pláne ísť na pivo (v tom lepšom prípade) s kamarátmi. Klame nás bankový úradník, keď nám predkladá „super“ výhodné nové podmienky pôžičky. Klame nás kamarátka, matka a o našich deťoch sa hádam ani nemá zmysel zmieňovať. :) Niekedy sú to lži nevinné a neškodné. Inokedy uveriť, znamená riskovať. Takže vyznať sa aspoň trošky v nenápadných signáloch klamstva určite nemôže byť na škodu.

Zdroj: Brightside.me | Foto: Brightside.me; Flickr.com; YouTube, Pxhere.com