Kabelky sú neodmysliteľným doplnkom každej ženy. Milujeme ich, túžime po nich, sú našimi vernými spoločníčkami, skrývajú naše tajomstvá a zároveň o nás veľa prezrádzajú. 

Aj kabelky majú svoj príbeh. Niektoré z nich sa stali časom ikonami svetovej módy a kultovými doplnkami. A predovšetkým, milé dámy, každá z kabeliek má vlastné pomenovanie. Ak sa pri návšteve obchodu obmedzujete len na strohé a neurčité: „Potrebovala by som malú kabelku, kabelku na večer či tašku do práce,” dozrel čas, aby ste si osvojili tento kabelkový slovník.

Shopping bag

„Shopping bag”, „shopper” je v súčasnosti vari najobľúbenejšou ženskou taškou, pretože pojme všetko, čo bežná žena počas dňa nevyhnutne potrebuje (a že je toho neúrekom) – od kozmetickej taštičky, cez kľúče, mobil, peňaženku až po drobné nákupy – odtiaľ aj jej názov. Má jednoduchý, strohý tvar a môže byť z rôznych materiálov – od najekonomickejších textilných verzií až po luxusné kúsky z kože.

Ekvivalentom shopperu je „tote bag”. „Tote” znamená doslovne „voziť, prenášať, mať pri sebe”. Tieto tašky sú navrchu vždy otvorené, majú dlhé paralelne prišité uši, takže ich možno pohodlne nosiť na pleci. Prvá tote bag bola vyrobená z textilu a slúžila skôr ako praktické vrece. Nosili ju ako muži, tak aj ženy. Prerod na módny doplnok zaznamenala až v roku 1950 v Spojených štátoch amerických.

Hand-bag

Jednoducho taška do ruky a všeobecne zaužívaný anglický termín pre kabelky ako také. No ak chceme byť za odborníčky, je tu aj pôvabne znejúci francúzsky výraz „sac à main”. Ide o kabelku na denné použitie, ktorá sa prehodí cez predlaktie alebo sa nosí jednoducho v ruke.

Za typ tejto kabelky možno považovať „bowling bag”. Nie že by sa do nej zmestili kolkárske gule, má však kompaktný oblý tvar a je priestranná, no zároveň elegantná. Taliani ju poznajú ako „bauletto”, čo znamená „malý kufrík”.

K handbagom môžeme zaradiť aj „frame bag”, kúsok obľúbený najmä milovníčkami štýlu vintage. Ide o kabelku starej mamy, pripomínajúcu veľkú peňaženku, a jej názov je odvodený od kovového rámika so zatváraním na vrchu.

Hand-bag má vo všeobecnosti malé uši, príliš krátke na to, aby sme ju nosili na ramene, pretože na to jednoducho nie je určená. Keďže moderná žena väčšinou potrebuje mať v prevádzke obe ruky (a niekedy ani dve nestačia, však?), súčasní návrhári niekedy pridávajú ku kabelke odnímateľný popruh. Ide o praktické riešenie, no výsledok je diskutabilný, keďže kabelka je z pevnejšieho materiálu, má široké dno, a vďaka mohutnejšiemu tvaru, prevesená cez plece (či nebodaj krížom) odstáva od tela. Povedzme si úprimne, móda tu nie je na to, aby bola praktická, a ak chcete kabelku cez plece, nekupujte si hand-bag.

Hobo

Že, čo už je toto za kabelku? Podľa názvu by ste neuhádli, že ide o jeden z najobľúbenejších typov a je dosť pravdepodobné, že aspoň jeden kúsok vlastníte. „Hobo” je kabelka polmesiacovitého tvaru s jedným uchom. Používa sa prevažne na denné nosenie prevesená cez plece. Je vyrobená z mäkších prispôsobivých materiálov. Nočnou morou všetkých stylistov sú hobo z obchodíkov s etnickými suvenírmi.

Clutch a pochette

Niektorí odborníci tvrdia, že ide o jednu a tú istú kabelku, ale dovolíme si nesúhlasiť. Hoci sú obe kabelky malé, určené na večer a nosia sa v ruke, istý rozdiel tu je.

„Clutch” znamená v angličtine „zvierať, uchopiť” a ide o kabelku kompaktného tvaru malých rozmerov, schopnú poňať nanajvýš lesk na pery a kľúče od bytu. Je vyrobená z tvrdého materiálu a pripomína šperkovnicu. Niektoré z nich sú sami osebe šperkom a stali sa nevyhnutným doplnkom večerného outfitu.

„Pochette” je naopak francúzsky výraz označujúci peňaženku, obálku, ale aj náprsné vrecko či ozdobne zloženú vreckovku v pánskom saku. Česi ju výstižne pomenúvajú ako „psaníčko”. Na rozdiel od clutch-u je vyrobená z mäkších materiálov, môže byť väčšia a má plochý tvar, takže nič objemnejšie ako kreditku do nej nevkladajte!

Baguette

Je ďalším skvostom medzi malými kabelkami a nazýva sa takto pre svoj nezameniteľný podlhovastý tvar pripomínajúci krátku bagetu. Prvýkrát sa objavila v roku 1977 a odvtedy nevyšla z módy. Je z vystuženého materiálu a má krátke ucho, ktoré si však môžete prevliecť cez rameno. Vďaka čistím líniám pôsobí veľmi elegantne.

Cross-body

Obľúbený a praktický casual kúsok, ktorý, ako to názov naznačuje, sa nosí prevesený krížom cez telo. Jej poznávacím znamením je predovšetkým dlhý, zväčša regulovateľný popruh. Táto kabelka nemá krátke ucho a v ruke ju nosiť nemôžete.

Obľúbenou a rokmi preverenou verziou cross-body je „saddle bag”. Vznikla ako taška pripevnená na konské sedlo a preto je pôvodne z kože. Každopádne musí byť vyrobená z pevnejších materiálov, aby si zachovala svoj špecifický tvar.

Bucket-bag

Po anglicky „bucket-bag”, po francúzsky „sac seau”, po slovensky „vedierková kabelka”. Módny tvorcovia sa dlho snažia o jej návrat na výslnie, no silným protihráčom je najmä fakt, že je extrémne nepraktická. Ženami zatracovaná, vreckovým zlodejmi velebená, najmä kvôli zatváraniu na šnúrku. V luxusných verziách popredných módnych domov vyzerá naozaj dobre, ale to stále rozväzovanie a uťahovanie, no povedzme si pravdu, kto na to má čas?

Plecniak

Už sa vám ježia chlpy na celom tele? Ostaňme teda radšej pri slovenskom názve, nič iné si táto taška ani nezaslúži. Áno, je mimoriadne praktická, veď bola vytvorená na prechádzky po prírode, ale prečo tam neostala? Ak ste študentka alebo zaneprázdnená mamička najmenej dvoch detí, dá sa nosenie plecniaka v bežnom živote a vo vyhranenom priestore prehliadnuť. Za módnu ikonu ale nebudete. Nosenie plecniaku vám môže prejsť jedine vtedy, keď ide o skutočne pekný kúsok výborného návrhára v kvalitnom spracovaní. A tie už nejaký ten peniaz stoja. Chcete ho naozaj obetovať práve na tento typ tašky?

Messenger bag

Tiež „courier bag” vznikla pôvodne z kuriérskej či, ak chcete, poštárskej tašky. Je vhodnou alternatívou k shopper-bagu, keďže je objemná, zato menej elegantná. Nosí sa na pleci alebo krížom cez telo. Je praktická aj pri jazde na bicykli či na motorke, preto si úspešne razí cestu medzi milovníkmi urban fashion.

Pokračovanie nabudúce

Foto: Pinterest, e-Bay