Veľká potreba. Téma tak prozaickej ľudskej činnosti, bez ktorej sa nezaobíde žiadny smrteľník, býva častokrát tabu aj v tých najdôvernejších vzťahoch. Trapas, hanba či nechuť? My sa tejto ,,úprimnej“ témy neštítime a ochotne sa s vami podelíme o tie najbizarnejšie detaily, aké si len viete predstaviť. Hoci si to nahlas nepriznáte, i tak vieme, že ste zvedavé.

Prečítajte si výsledky prieskumu, ktorého sa anonymne zúčastnilo 412 respondentov oboch pohlaví od 16 do 69 rokov. Niektoré odpovede prekvapili aj nás.

Koľko štvorčekov z toaletného papiera si odtrhnete naraz počas pobytu na WC, keď vykonávate veľkú potrebu? Koľkokrát sa utriete na jedno odtrhnutie? 

Na jedenkrát si respondeti odtrhnú 2 – 20 (!) štvorčekov, priemerne však 5 útržkov. Ľudia vykonávajúci potrebu sa pripraveným papierom utrú priemerne 1,5 krát. Sú aj takí „šetriči“, ktorí kým zahodia použitý papier do záchodu, „otočia“ ho až desaťkrát!

Utierate sa pohybom sever-juh (odpredu do zadu), juh-sever (opačne), či proste striedavo SZ-JV?

44 % opýtaných sa utiera smerom sever-juh, 11 % juh-sever s rukou prestrčenou medzi nohami, 6 % rovnakým smerom s rukou vedľa zadku, 4 % (len ženy) tiahnu sever-juh s rukou medzi nohami, 2 % respondentov (flegmatikov) len tak ledabolo „kutrá“ v smere SZ-JV.

Pozeráte sa na papier po utretí?

Kladne odpovedalo 60 % opýtaných – prevažne muži. 14 % respondentov (predovšetkým ženy) odpovedalo „nikdy“, ďalších 16 % tak robí príležitostne. Niektorí dopísali vysvetlenie: Bavím sa, keď na to pozerám. Je to ako dezert po obede.

V akej polohe sa utierate?

58 % respondentov, najmä ženy, sa utiera v sede. 25 %, predovšetkým muži (to je zaujímavé!), tak robia postojačky. Zvyšné 3 % opýtaných v postoji medzi tým (na lyžiara). :)

zachod1

Stalo sa vám, že ste sa „v núdzi“ museli utrieť iným predmetom ako je toaletný papier?

Lístie jednoznačne uviedlo 50 % opýtaných. Až 8 % zúfalcov má za sebou skúsenosť s utieraním zadku rukou, zatiaľ čo neuveriteľné 2 % (zrejme tí bohatší) sa v núdzi utreli bankovkou. Toto je jasným dôkazom toho, že keď je človek v núdzi, hranica medzi biedou a luxusom je skutočne tenká.

Cítite sa nepríjemne, keď musíte ísť na „veľkú“ mimo domova? Aké bolo najmenej pohodlné miesto, kde ste museli vykonať potrebu?

37 % opýtaných, najmä mužom, nerobí problém vyprázdniť sa kdekoľvek mimo pohodlia domova. To sa dalo čakať, svet je gombička, pokiaľ nejde o tie ich ,,choroby“. 25 % respondetov, prevažne ženám, to vyslovene vadí. Väčšina respondentov sa vyjadrila, že „vyventilovať“ sa vonku nie je nič, čo by si priali zažívať častejšie. Najmenej pohodlným miestom istého muža bolo ,,vyprázdňovať sa vo fínskej tundre v húfe bodajúceho hmyzu“. Iná žena uviedla: „Úplne odhalená v púšti, kde ma prekvapil miestny „podnikateľ“. Vyčítal mi, že som nevyužila jeho sociálne zariadenie, na ktoré, mimochodom, čakalo asi 20 ľudí.“ 5 % oslovených odpovedalo, že sa najviac hanbili ísť na „veľkú“ v byte partnera, s ktorým v tej dobe chodili.

Niekoľko faktov na záver

Hmotnosť priemerného ľudského exkrementu je približne 15 dkg.

Veľkosť sa pohybuje v priemere od 8 do 15 cm.

Zloženie: Zo 65 % je tvorené vodou, z 5 – 10 % dusíkom, z 10 – 20 % pevnými substanciami a z 10 – 20 % popolom.

Vplyv potravy: Konzumácia jedla bohatého na vodu, najmä ovocie a zelenina, má za následok tvorbu veľkých a vláčnych „vytrvalcov“, zatiaľ čo tučné jedlá skôr malých, hutnejších a „pomalých bojovníkov“. „Protukty“ vegetariánov majú dokonca tendenciu plávať na hladine. Od zloženia stravy závisí logicky aj zápach výkalov. Dojčené deti majú „hovienka“ takmer bez arómy, naopak alkoholici s bohatou črevnou flórou „produkujú“ mimoriadne páchnucich „valibukov“.

Prečo má ľudský výkal hnedú farbu? Je to spôsobené bilirubínom (vedľajší produkt žltej farby, ktorý vzniká pri likvidácii starých červených krviniek). Baktérie v poslednej časti hrubého čreva spôsobujú premenu svetlejšieho bilirubínu na tmavohnedý urobilin.