Optimisti po celý čas, kedy sa väčšina obávala, že leto 2020 prežijeme doma a vonku s rúškami na tvári, verili, že sa s príchodom teplých dní všetko na dobré obráti. A veru nemýlili sa! Dnes sme sa dokonca dočkali ďalšieho uvoľňovania!

Na poslednej tlačovej konferencii sme si z úst premiéra Igora Matoviča vypočuli fantastické správy! Hoci sme si dnešným dňom pripísali do štatistík jeden nový prípad nákazy koronavírusom, nič to nemení na tom, že si ako krajina vedieme v boji s pandémiou viac než vynikajúco. Matovič spolu s konzíliom epidemiológov sa tak rozhodli pre najväčšie uvoľnenie opatrení.

Veľká zmena sa týka napríklad cestovania, v rámci čoho už nebudeme môcť slobodne vykročiť len do Rakúska, Česka a Maďarska, ale aj ďalších 16-tich krajín, pričom zvoliť si budeme môcť akúkoľvek dopravu – vlakovú, autobusovú i leteckúPri návrate z nich už nebude nutné ani dodržiavať karanténu, či už štátnu alebo domácu. Povinnosť sa tak mení na odporúčanie.

Významné uvoľnenie opatrení neobchádza ani školy – pre materské a základné školy sa rušia obmedzenia v počte žiakov. 22. júna sa dokonca otvoria brány pre žiakov celého druhého stupňa a žiakov stredných škôl. Ich účasť je však stále dobrovoľná. Čo sa týka nosenia rúšok, do dvoch metrov metrov s cudzími ľuďmi vonku už nebude povinné, ale dobrovoľné. Ďalšie zmeny sa týkajú aj detských kútikov, reštaurácií či nočných klubov. Celý prehľad si môžete pozrieť nižšie.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Veľký prehľad zmien

  • Otvorenie hraníc sa rozširuje na 16 krajín: Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island
  • V stredy 10. júna sa otvárajú centrá voľného času, základné umelecké školy a detské kútiky v obchodných centrách
  • 15. júna sa ruší obmedzenie počtu žiakov v triedach
  • Od 22. júna budú do školy môcť ísť všetci žiaci základných a stredných škôl
  • Dvojmetrové odstupy medzi stolmi v reštauráciách a limit na jedného zákazníka na 10 m2 sa stávajú nepovinné
  • Otvárajú sa nočné kluby
  • Nosenie rúšok do dvoch metrov s cudzími ľuďmi v exteriéri bude iba dobrovoľné
  • Na pracovisku, ak sú pracovníci od seba vzdialení dva metre, bude nosenie rúšok len odporúčané
  • Od stredy 7:00 sa ruší povinná štátna karanténa aj e-karanténa, ktorá sa mení na dobrovoľnú domácu karanténu, avšak iba v prípade návratu z iných ako 19 bezpečných krajín

Zdroj/Foto: YouTube/HNtelevízia