Včera unikol do médií zoznam nových opatrení, o čom informoval portál Pluska.sk. Po dnešnom rokovaní vlády je ale jasné, že nešlo len o klebety, ale že by sa mali Slováci naozaj pripraviť na omnoho prísnejší režim.

Už o pár dní nastanú na Slovensku zmeny, ktoré by mali viesť k zlepšeniu vážnej situácie spôsobenej ochorením Covid-19. Ak sa tak ale nestane do 23. marca, žiaľ, bude sa musieť zaviesť tvrdý lockdown, a teda obmedzenie pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny. Zrejme najprekvapivejšia novinka sa týka zákazu vychádzania z domu od 20.00 – 5.00, čo vstúpi do platnosti 3. marca. V tento deň začne platiť väčšina opatrení, ak nie je v nasledujúcom zozname uvedené inak.

Prísny zákaz vychádzania od 20:00 do 5.00

Výnimky

  • cesta do a zo zamestnania zamestnanca školy a školského zariadenia, ak sa táto osoba preukáže potvrdením zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce a negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 7 dní alebo antigénového testu
  • cesta do a zo zamestnania zamestnanca, okrem zamestnancov škôl a školských zariadení, ktorý nemôže vzhľadom na povahu práce vykonávať ju ako prácu z domácnosti
  • cesta v nevyhnutnom rozsahu na účel obstarania nevyhnutných životných potrieb (najmä nákup alebo zaobstaranie potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov a pomôcok, hygienického tovaru, drogériového tovaru…)
  • do čistiarne odevov, na kúpu novín a tlačovín, do očnej optiky, do banky, poisťovne, knižnice, servisu bicyklov, servisu motorových vozidiel, na poštu…
  • cesta na hromadné podujatie, ktorého prevádzku a organizovanie povolil Úrad verejného zdravotníctva SR
  • cesta do zdravotníckeho zariadenia na účel neodkladnej zdravotnej starostlivosti alebo plánovanú zdravotnú starostlivosť
  • cesta osoby so psom alebo mačkou do vzdialenosti 1000 m od bydliska
  • cesta na účel vycestovania do zahraničia a cestu späť pri návrate zo zahraničia a cestu späť
  • cesta na účel pobytu v prírode vrátane individuálneho športu v rámci okresu a cestu späť

Povinné FFP2 respirátory

V obchodoch a mestskej hromadnej doprave bude od 8. marca povinné nosenie respirátora FFP2. Vo všetkých interiéroch bude respirátor povinný od 15. marca. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško.

Ruší sa možnosť nákupov pre pozitívne testovaných

Osoby pozitívne testované na ochorenie COVID-19 nebudú môcť chodiť do obchodu či vychádzať z domu na rôzne účely. Navštíviť budú môcť v odôvodnenom prípade iba lekára alebo lekáreň. Doterajšiu výnimku, ktorá im umožňovala napríklad vstup do potravín, by mal od 8. maca zrušiť hlavný hygienik SR. Vyplýva to z uznesenia, ktoré v nedeľu schválila vláda SR.

Ruší sa výnimka cestovania do prírody mimo obce

Výnimka na vychádzky do prírody mimo okres sa ruší. V prípade obyvateľov Bratislavy bude platiť možnosť vychádzok v rámci kraja a pre obyvateľov Košíc s možnosťou aj do okresu Košice-okolie. Platnosť všetkých výnimiek zo zákazu vychádzania sa obmedzí na čas od 5.00 do 20.00 h. Od 20.00 do 1.00 h bude zachovaný zákaz vychádzania len s výnimkou cesty na nevyhnutný výkon práce a na nevyhnutné lekárske ošetrenie. V nedeľu počas online rokovania o tom rozhodol vládny kabinet.

Zavedú príplatok pre členov domácnosti s covid pacientom

Pre všetkých členov domácnosti, ktorí musia byť v karanténe pre ochorenie COVID-19, sa zavedie COVID-príplatok. Má motivovať ľudí striktne dodržiavať karanténu. Zvýši sa aj pandemická práceneschopnosť (PN) a ošetrenie člena rodiny (OČR). Vyplýva to z uznesenia, ktoré v nedeľu prijala vláda.

Budú viac kontrolovať vzorky kvôli mutáciám

Urýchlene by sa malo spustiť týždenné sekvenovanie minimálne 500 náhodne vybraných pozitívnych vzoriek ochorenia COVID-19. Raz za dva týždne by sa mali pretestovať všetky pozitívne vzorky na prítomnosť mutácií britského a juhoafrického variantu. Vyplýva to z uznesenia, ktoré v nedeľu schválila vláda.

SLEDUJTE náš FACEBOOK a horúce pikošky sa dozviete medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Zatvoria školy a škôlky pre homeoffice rodičov

Predškolská a školská dochádzka bude umožnená pre deti zamestnancov, ktorí musia chodiť do práce prezenčne. Ide o žiakov v materských školách (MŠ) a na prvom stupni základných škôl (ZŠ). Zamestnanci a žiaci sa budú testovať dvakrát do týždňa samotestami. Rozhodla o tom v nedeľu vláda.

Celé znenie opatrení nájdete v oficiálnom uznesení vlády >>>TU<<<

Zdroj: rokovania.gov.sk