S príchodom pokynu, týkajúceho sa povinnej ochrany ohrozených oblastí tváre počas pandémie koronavírusu, sa vynorilo množstvo nezodpovedaných otázok. Slováci sa najčastejšie zaujímajú o problematiku nosenia rúška počas šoférovania či spolujazdy v aute. Kompetentní sa preto rozhodli tieto nejasnosti raz a navždy uviesť na správnu mieru.

Polícia Slovenskej republiky na svojej oficiálnej facebookovej stránke uverejnila odpovede na často kladené otázky ohľadne nosenia ochranného rúška v aute. Hoci vláda nariadila prekrývať si nos a ústa akoukoľvek bezpečnou zábranou, v niektorých špecifických prípadoch je možné uplatniť menšie výnimky.

ruško

Diskutabilnou témou sa stáva prevencia počas vedenia motorového vozidla, čo pre väčšinu vodičov predstavuje obrovský zásah do komfortného a pokojného cestovania. Muži zákona na problematickú tému odpovedajú zhovievavo – “masky” na tvári sú síce povinné, avšak existujú situácie, kedy sa pri plnení tohto opatrenia zohľadňujú konkrétne okolnosti.

Počas šoférovania platia tri smerodajné pravidlá:

  1. Ak sa v aute môžeme nakaziť od spolucestujúceho alebo spolucestujúci od nás, pre ochranu zdravia je vhodné používať tvárové rúško.

2. Ak osoba cestuje vozidlom sama, no používa ho viacero osôb, pre ochranu zdravia je rovnako vhodné používať tvárové rúško.

3. Ak osoba využíva automobil zväčša sama a nepoužíva ho viacero osôb, nie je nutné striktne dodržiavať uvedené opatrenie. Pri vystúpení z auta je však potrebné si tvárové rúško nasadiť.

Z uvedených usmernení logicky vyplýva, že osoba nachádzajúca sa vo vozidle zväčša sama si počas jazdy môže rúško zložiť, samozrejme, za predpokladu, že dodržuje potrebné hygienické opatrenia. Taktiež v prípade rodinných príslušníkov, zdieľajúcich spoločnú domácnosť, stráca striktná tvárová ochrana v aute hlbší zmysel. Avšak v situácii, kedy je vodič vystavený riziku kontaktu s cudzími osobami, je nutné správať sa zodpovedne.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

jazda autom

Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky | Foto: Pexels.com