Áno, čítate dobre, avšak nebojte sa. Aj keď je faktom, že ideálny vzťah neexistuje, nasledujúce riadky nebudú písané ženou, ktorá práve prežila „nervy drásajúci“ rozchod a potrebuje si vyliať svoje ťažké srdce na celé mužské pokolenie.

Mnohé z nás už určite pochopili, že i keď sú vo skvelom vzťahu a sú šťastné, vysnívaný ideál do bodky nikdy nedosiahnu. A aký je dôvod? Skúste si spomenúť na čo i len jednu vec, ktorá je vo vašom živote dokonalá. Že takej niet? K ideálu sa dokážeme dopracovať naozaj veľmi ťažko, veď nie nadarmo sa traduje, že nikto nie je dokonalý. Vieme sa k nemu aspoň priblížiť a my vám s trochou nadhľadu poradíme ako.

Kompromis je základ

V našich zemepisných šírkach tvoria vzťah zväčša dvaja ľudia. A to je viac než jeden. Ak s niekým tvoríte pár, musíte si uvedomiť, že už nerozhodujete a nekonáte len sami za seba. Zdravý vzťah sa skladá z dvoch triezvo a samostatne zmýšľajúcich jedincov, ktorí si síce vedia rozumnými argumentmi presadiť svoj názor, avšak berú ohľad aj na záujmy a preferencie svojej polovičky. Vraví sa, že partnerský vzťah by nemal mať nadradeného a podradeného, ale mali by ho tvoriť dvaja rovnocenní partneri. Neprikyvujte svojmu miláčikovi na všetko, príďte aj vy s inovatívnym nápadom, napríklad novou reštauráciou, do ktorej najbližšie zájdete. Avšak netrvajte za každú cenu na mliečnom bare, pokiaľ trpí intoleranciou laktózy.

„Ako dnes bolo v práci?“

Komunikácia a dobre kladené otázky v správnom čase sú ďalším dôležitým stavebným kameňom každého dobrého partnerstva. Určite sa už nejedenej z vás stalo, že ste boli v perfektnom vzťahu, avšak zrazu sa zo dňa na deň ukázalo, že si to myslíte len vy. Áno, kruté, avšak máloktorý chlap dokáže sformulovať do slov to, čo sa mu priebežne preháňa hlavou a koná naozaj až vtedy, keď je situácia neúnosná. Pravidelná komunikácia so svojím milým sa však verte-neverte dá nacvičiť. Začnite sa s ním nenápadne každý deň zhovárať o tom, ako sa mal, čo robil a uvidíte, že časom vám o svojom dni vyrozpráva aj sám, pretože mu to príde prirodzené. A témy konverzácií sa potom dajú posúvať aj na vyššiu úroveň. Naozaj!

Chváliť, ale aj haniť

Tento bod úzko súvisí už so zmieňovanou komunikáciou. Pochváľte svojho partnera, ak si to zaslúži. Muž je tvor, ktorý potrebuje neustále pracovať na raste svojho ega. Pokiaľ si zvykne na to, že vo vašom spolužití často zaznievajú pozitívne slová chvály, bude sa vám ich snažiť oplatiť. Možno si raz dokonca aj naozaj všimne, že už nie ste bruneta, ale odfarbili ste sa na blond. Platí to však aj naopak – povedzte mu, ak vám niečo vadí. Nesmie nadobudnúť pocit, že je dokonalý. V tom okamihu by prestal na sebe i vašom vzťahu pracovať a oheň by bol na streche.

Neporovnávajte

Táto časť platí trojnásobne pre ženy, ktorých partneri trpia ľahkou až stredne ťažkou žiarlivosťou. Pokiaľ máte doma ešte ťažší prípad, prosíme, prestaňte čítať tento článok a požiadajte svojho partnera, aby si vysťahoval do týždňa všetky svoje veci. Chorobná žiarlivosť je príšerný rozbíjač vzťahov aj dôvery a buďte si isté, že od takýchto ľudí sa chcete držať čo najďalej. Skúste v prítomnosti svojej polovičky aspoň na pár minút denne prestať básniť o novom filme Benedicta Cumbertacha a aj ten plagát Johnyho Deppa, ktorý vám visí nad posteľou by ste tiež mohli schovať aspoň pod ňu. Ste už predsa zadané ženy a váš partner má právo na to byť velebený a ospevovaný. Na konverzácie o všetkých iných mužoch máte predsa posedenia pri kávičke so svojimi kamarátkami.

Samostatne závislá

Nájsť sú správnu rovnováhu v tom, aby ste mu neviseli na krku 24 hodín denne, ale takisto, aby ste sa videli viac než hodinu týždenne, býva niekedy veľmi zložité. Muži majú radi nezávislé ženy, avšak chcú mať aj pocit, že im podľahnete, kedykoľvek sa na vás usmejú. Skúste raz vaše plánované stretnutie zrušiť a ísť namiesto toho von s kamarátkou alebo ešte lepšie kamarátom. Chlap okamžite pocíti, že nie je jediný človek vo vašom živote, avšak o všetkom ho informujte a jeho prejavenú dôveru mu pekne oplaťte neskôr v súkromí. Sťažovať sa rozhodne nebudete. Nerobte to však pravidelne, aby vás nezačal upodozrievať z nevery.

Veríme, že vás naše rady prinajmenšom trocha pobavili, či aspoň v niečom inšpirovali. Vzťah dvoch ľudí je nesmierne krehká záležitosť, o ktorú sa treba denno-denne starať. Pokiaľ budete mať neustále na mysli túto jednu jedinú vec, sme si isté, že váš vzťah sa ideálu určite bude veľmi podobať. Hlavne všetko stokrát neriešte a užívajte si partnerstvo. Držíme vám palce. :)