Všimli ste si už niekedy, že by muž povedal, že je tlstý, že musí schudnúť, že niečo mohol urobiť lepšie alebo inak? Skôr zamrzne peklo, ako muž uvedie na svoju osobu niečo negatívne. Určite nie nahlas, určite nie pred vami.

„Čím viac ste uvoľnení, tým ste lepší vo všetkom: lepší vo vzťahu k milovaným, lepší vo vzťahu k nepriateľom, lepší v práci, lepší vo vzťahu k sebe samým.“ Bill Murray

My ženy sme na rozdiel od mužov sebakritické, náročné a často to preháňame aj so snahou o dokonalosť. Skúsme sa však pozrieť na svet mužskými očami a zistíme, že nemusí byť taký stresujúci a plný neodkladných úloh.

Vyzerám dobre

Skúste pochváliť svojho drahého- vlasy, oblečenie či čokoľvek a namiesto očakávaného: „Ďakujem,“ dostanete častejšiu odpoveď: „Ja viem.“ Bez irónie s kamennou tvárou, tento výrok myslí muž smrteľne vážne. On vie (myslí si), že vyzerá dobre. Že má nejaké to kilo navyše? Pivné brucho? Vypadávajúce vlasy? Možno to tuší, ale kto by riešil také detaily? Prečo si ženy nepovedia to isté, ale majú presne opačný prístup a vždy vyzdvihnú to, čo sa im nepáči? Namiesto kritizovania vlastného obrazu v zrkadle ho nabudúce skúste pochváliť a vyzdvihnite na sebe to, čo je krásne.

Odviedol som skvelú prácu

Jednoduché konštatovanie: „Toto sa mi naozaj podarilo,“ občas muži nahradia vetou: „Videla si, ako sa mi to podarilo?“ Očakávajú tým prejavy obdivu, čím by bolo ich ,,snaženie sa“ dokonalým zavŕšením dobre vykonanej práce. A prečo nie, obzvlášť, keď ste do nej vložili maximálne úsilie, ktoré sa odrazilo aj na výsledku?

Nič sa nestalo

Či už sa rozbije (váš) obľúbený porcelán, nepodarí sa dovolenka alebo prehrá obľúbený tím, muži si dlho starosti nerobia. Stalo sa. Treba sa poučiť a ísť ďalej. Neustálym rozoberaním toho, čo sa udialo, sa sled udalostí nezmení. Minulosť treba nechať tam, kde je a sústrediť sa na to, čo je pred nami. Nabudúce to vyjde.

Upratovanie mi neutečie

Sú povinnosti, ktorých riešenie je prioritou a sú také, ktoré počkajú. Medzi ne patrí napríklad aj upratovanie a ostatné domáce práce, vrátane prípadných drobných opráv. Je to niečo, z čoho si netreba robiť ťažkú hlavu, neovplyvní to vývoj svetovej ekonomiky ani výsledky futbalu. Tak prečo sa trápiť pre niečo naozaj nepodstatné? Muži si vedia určiť priority a vedia odfiltrovať, čo nie je dôležité. Eliminujú tak nadbytočný stres z toho, že by niečo nestíhali.

Potrebujem si oddýchnuť

Tento bod nadväzuje na všetky predchádzajúce. Po práci, strese alebo záťaži dokážu muži vypnúť a nič nerobiť (okrem výnimiek workoholického typu). Je jedno, či sa jedná o spánok, pozeranie televízie alebo aktívny šport. Vždy majú niečo, pri čom sa môžu ventilovať alebo vypnúť podľa potreby. Nemajú funkciu červenej kontrolky kdesi v úzadí mysle ako my, ženy: „Ešte by som mal urobiť toto a tamto…“ Nemajú výčitky svedomia, že odložia niektoré veci na neskôr. Robia to pre seba, pre svoje telo a pokoj mysle. Vedia, že keď načerpajú novú energiu, prácu a povinnosti zvládnu na sto percent.

Dámy, nie je rad na nás?

Foto: i.huffpost.com, i1.wp.com, images.inmagine.com, kingcharlesinn.com