Slováci sú už niekoľko dní oboznámení s informáciou o tom, že prvé dva novembrové víkendy prebehne celoplošné testovanie na Covid-19. Mnohí sa však búria a ponuku vlády otestovať sa zadarmo absolútne odmietajú. Kým doposiaľ sa o dôsledkoch pre ľudí, ktorí túto aktivitu odignorujú, iba polemizovalo, aktuálne  premiér Igor Matovič prezradil na tlačovej konferencii viac.

Od 30. októbra – 1. novembra 2020 prebehne prvé testovanie národa na koronavírus, ktoré by malo mať pod palcom 5000 tímov, zložených z príslušníkov ozbrojených síl SR, zdravotníkov, hasičov a policajtov. Druhé kolo sa uskutoční týždeň nato, a teda od 6. – 8. novembra 2020. Mnohí Slováci sú však už teraz presvedčení o tom, že sa testovanie nezúčastnia, nakoľko nie je povinné. Čo im hrozí?

Premiér Igor Matovič na poslednej tlačovej konferencii oznámil, že kto sa testovania nezúčastní, skončí v karanténe. ,,Kto sa nepreukáže akýmkoľvek negatívnym testom, či už zo štátneho testovania alebo zo súkromného, bude nasledujúcich 10 dní v karanténe,” uviedol, pričom test zo súkromných zariadení by mal byť rovnako starý ako ten, vyhotovený v prípade štátneho plošného testovania. O tejto problematike sa však chce premiér baviť ešte za prítomnosti velenia Ozbrojených síl SR.

,,Každý, kto sa zúčastní testovania, o tom bude mať potvrdenie. Keď sa ním po výzve príslušníka policajného zboru alebo ozborejných síl nepreukáže, tak sa podrobí priestupkovému konaniu a hrozí mu pokuta do 1650 eur,” predseda vlády šokoval reakciou na otázku, ako sa bude karanténa kontrolovať. Neotestované osoby by tak v praxi dostali zákaz vychádzania z domu.

Okrem toho vláda vyzýva zdravotníkov a študentov lekárskych fakúlt piatych a šiestych ročníkov a študentov ošetrovateľstva a urgentnej medicíny od druhého ročníka, aby sa prostredníctvom špeciálneho dotazníka prihlásili a pri celoplošnom testovaní pomohli. Takýmto ľuďom, samozrejme, premiér sľubuje aj odmenu – 7 eur na hodinu a 20 eurový príplatok za každého, kto bude pozitívne testovaný.

Celá tlačová konferencia

Zdroj/Foto: YouTube, Facebook/Igor Matovič