Dôležitou úlohou médií v dnešnom svete je informovať, prinášať zaujímavé témy, reagovať na udalosti, ktoré sa stali a vyvolávať diskusie. Sloboda slova, za ktorú sme bojovali pred dvadsiatimi rokmi, však so sebou zjavne priniesla nielen nesporné výhody, ale aj nebezpečné a ľahko zneužiteľné privilégiá. Dôkazom je článok, ktorý sa pred pár dňami objavil v online verzii známeho denníka – ľudia nemohli uveriť vlastným očiam, čo a akým spôsobom dokumentoval.

Novinárska etika je veľmi citlivá záležitosť. Má tenké hranice, ktoré sa v určitých prípadoch, slúžiacich záujmu verejnosti, môžu prekročiť – mnohí žurnalisti napríklad odmietajú rešpektovať súkromie a pohodlie zločincov – no toto rozhodne nebol ten prípad. Známy denník v prípade článku o pohrebe mladého Alexa (†16), obete tragickej nehody pri Nitre, prekročil nielen všetky pravidlá profesionálneho kódexu, ale aj elementárnej ľudskej slušnosti. Pre rodinu už aj tak mimoriadne ťažkú udalosť zdokumentoval ako športový zápas!

Fotografie zúfalej matky

Minúta po minúte. Touto formou prinášajú internetové médiá správy o voľbách a športových podujatiach, kde sa každú chvíľu niečo deje a diváci napäto očakávajú, čo príde. Čo viedlo novinárov k tomu, aby takýmto spôsobom prezentovali na svojej stránke poslednú rozlúčku s milovaným dieťaťom, skutočne nevedno.

Napriek tomu, že obce Kolíňany a Jelenec vyslovene žiadali médiá, aby v deň pohrebov dopriali pozostalým súkromie, nemenovaný denník neváhal prísť priamo na miesto posledného odpočinku s fotoaparátom a notebookmi, aby „sprostredkúval čitateľom atmosféru“ a každých pár minút aktualizoval správu o tom, čo práve kričí nad hrobom svojho dieťaťa zúfalá matka. Novinári zašli tak ďaleko, že úbohú ženu, ktorej bolesť si ani nedokážu predstaviť, zblízka fotografovali a obrázky uverejňovali spolu so slovami, ktoré na pohrebe zazneli. Nešťastná mama tragicky zosnulého Alexa napokon skolabovala.

Výzva novinárom

Neexistuje legálna cesta, ako to zastaviť

Mnohým ľuďom pri pohľade na článok, ktorý im navyše na sociálnych sieťach vyskakoval ako nevyžiadaná reklama (!!!), spadla sánka. Ľudia sa tak rozhodli autorov nielen nahlásiť správcovi za obťažovanie, ale aj vyjadriť svoje pohoršenie nad neospravedlniteľnou neúctou, ktorou sa novinári previnili voči žialiacej rodine. Na hlavu denníku padali mimoriadne ostré slová.

Komentáre k zverejneniu pohrebu

Komentáre k zverejneniu pohrebu

Mnohé zo stoviek komentárov navrhovali matke podanie trestného oznámenia. Jedna vec je, že pozostalí momentálne potrebujú predovšetkým pokoj, ktorí im síce novinári nedopriali, no ťahanice po súdoch proti obrovskému mediálnemu gigantovi by im rozhodne v momentálnom nešťastí neprospeli – a možnosť pokojnej rozlúčky s ich deťmi by im taktiež nevrátili.

Náš právny systém navyše neobsahuje žiaden zákon, ktorý by médiám zakazoval prístup na pohreby, ak nie sú vyslovene uzavreté len pre rodinu a najbližších, čo ten Alexov nebol. Niečo ako možnosť exemplárneho trestu novinárskym hyenám teda nateraz nepripadá v úvahu, a tak – bohužiaľ – zostáva vo väčšine takýchto prípadov len na vedomí a svedomí každého človeka pracujúceho v médiách, čo sa rozhodne zaobaliť do pozlátka poctivej žurnalistiky a zverejniť to a od čoho dá radšej – v mene základnej ľudskej slušnosti – ruky preč.

Zdroj: Facebook | Foto: Facebook/Obec Jelenec, Pixabay.com