Rakovina si, bohužiaľ, nevyberá. Ak však niekoho postretne, namiesto toho, aby mu náš štát poskytol v ťažkej situácii pomocnú ruku, ošklbe ho o peniaze a častokrát privedia do hraničných stiuácií. Svoje vie o tom aj onkologický pacient Eugen, ktorému zdravotníctvo odmieta preplácať lieky.

TV Markíza nedávno priniesla raportáž o pánovi Eugenovi, ktorý bojuje s rakovinou pečene. Ako onkologický pacient prezradil, peniaze našetrené na starobu musí aktuálne použiť na to, aby prežil. Lieky, ktoré mu totiž lekár odporučil, poisťovňa na Slovensku neprepláca. Čo je však ešte viac na hanbu tohto štátu, v našich susedných krajinách – Poľsku, Rakúsku či Česku tento problém ľudia nemajú.

,,Teraz idem kupovať ďalšiu dávku, čo stojí 2686 eur,” uviedol Eugen. Neuveríte však na akú dobu je táto dávka určená. Podržte sa – na jeden mesiac! Ťažko chorý muž tak musí na lieky mesačne doplácať takmer 3000 eur. ,,Ministerstvo zdravotníctva do schvaľovania zo strany zdravotných poisťovní o liečbach na výnimku nevystupuje, Je to vyslovene na posúdení tej konkrétnej zdravotnej poisťovne,” vyjadrila sa pre Markízu Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR.

A čo na to hovorí samotná poisťovňa? ,,Tento liek nie je na zozname kategorizovaných liekov, preto nám zo zákona nevyplýva povinnosť uhrádzať ho zo zdrojov verejného zdravotného poistenia,” otrasnú situáciu v našej krajine vysvetlila Jana Martanovičová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Niektoré pacientske organizácie tvrdia, že slovenský onkologický pacient je pacient druhej kategórie. V praxi to znamená, že sa u nás k chorým dostane asi len 20 percent inovatívnych liekov, ktoré sa v ostatných štátoch Európy bežne používajú.

Pre viac správ SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK! Nájdete ho >>>TU<<<

,,Pracujem od roku 1980, platím dane, odvody, všetko. A keď vidím, ako sa peniaze u nás strácajú a nevrátia sa tam tým ľuďom..,” so smútkom konštatuje Eugen, ktorý priznal, že už rozmýšľal nad tým, že keď sa mu minú úspory a trošku sa otpelí, pôjde žobrať do Bratislavy. ,,Bohužiaľ, takto vyzerá, že ľudia pokiaľ platia, sú dobrí a keď už potrebujú pomoc, žobrákov z nich urobia,” ukončil svoju spoveď nešťastný muž.

Zdroj: Tvnoviny.sk | Foto: Tvnoviny