Po prepuknutí pandémie koronavírusu sa na Slovensku spustila pomyselná vojna medzi “bežne” pracujúcimi ľuďmi a umelcami. Mnohí predstavitelia prvej kategórie obyvateľstva sú totiž presvedčení o tom, že herci, speváci či hudobníci si podporu od štátu nezaslúžia, keďže vraj za málo roboty zarábajú majland. Mladej slovenskej herečke sa podarilo do niekoľkých viet zhrnúť celú pravdu!

Bohužiaľ, mnohí ľudia sú skalopevne presvedčení o tom, že skutočné povolanie predstavuje len niekoľkohodinovú drinu za pásom vo fabrike, blokovanie nákupov pri pokladniach, prípadne obsluhovanie hostí v reštauráciách – niečo také ako kultúra si podľa nich uznanie nezaslúži.

eva mores divadlo

Pretŕčanie sa na televíznych obrazovkách alebo vystupovanie na divadelných doskách poniektorí “rádoví” zamestnanci nepokladajú za dostatočne vynaložené úsilie na to, aby boli umelci neustále vyčleňovaní ako cieľová skupina pre získanie podpory od štátu v náročných časoch nepriaznivého epidemiologického vývoja v krajine.

Kto si ale myslí, že umenie obnáša len párminútové vstupy na javisku či na televíznom pľaci, je na obrovskom omyle. Herečka Eva Mores, pôsobiaca nielen v divadle ale napríklad aj v Rodinných prípadoch na Markíze sa pokúsila veľmi rázne otvoriť národu oči, keď opísala, čo všetko pri svojej profesii zažíva a ako vlastne celú záležitosť s potláčaním kultúry na Slovensku vníma.

eva mores

,,Aj takto vyzerá práca herca, že sa nadránom, po celej noci natáčania, vráti domov doudieraný, premočený, prechladnutý, alebo ani nie domov, ale na hotel. Nevadí nám to, lebo sme na to zvyknutí, nie sme z cukru, a hlavne máme našu prácu radi, a áno, aj toto je jej súčasťou a je to v pohode, veď naozaj sú aj ťažšie profesie. A hoci mne nevadí bývať dva a pol mesiaca po všelijakých hoteloch, lebo na kočovný život som zvyknutá a vyhovuje mi, viem si predstaviť, že keby som mala rodinu a deti, tak ako väčšina mojich kolegov, trochu náročné by to pre mňa bolo. A potom niekto príde a povie – Nech si tí umelci len pekne pričuchnú k naozajstnej robote,” sympatická markizáčka vyjadrila veľké sklamanie.

Ďalej detailne vylíčila, s akými problémami sa momentálne potýka a aký význam má umenie pre náš každodenný život. ,,Buďte si istí, že nikto z nás nemá problém s čapovaním piva či blokovaním za pokladňou, ale s tým, že dehonestujete prácu, ktorú ste nikdy nevyskúšali a netušíte, čo obnáša, s tým trochu problém máme, pretože napríklad ja by som si nedovolila vyjadrovať sa s dešpektom o žiadnej robote. Po prvé preto, že na to nemám právo, pokiaľ som si tú profesiu nevyskúšala, a po druhé preto, že dehonestovať kohokoľvek prácu, je pod moju úroveň. V dôsledku druhej vlny korony sa mi všetky septembrové predstavenia zrušili, čiže výplata, na ktorú čakám pol roka, čo som kvôli korone bez obvyklého príjmu, mi nepríde, takže áno – hneď ako dorobím toto, pôjdem na chvíľu za bar. Celkom sa na to teším, pretože som to už robila, a teda môžem objektívne zhodnotiť, že to pre mňa po takmer troch mesiacoch tejto roboty, ktorú teraz robím, bude oddych. Predpokladám, že ten váš oddych zvyknete všetci tráviť bez hudby, kníh a filmov, keď sú tí umelci takí zbytoční,” Eva priznala, že nastávajúce krízové obdobie, počas ktorého budú divadelné predstavenia znovu odstavené, strávi prácou čašníčky.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Eva Mores instagram

Zdroj|Foto: Instagram/Eva.mores