Niektoré ženy ich bytostne nenávidia, iné na ne nedajú dopustiť. Harémky, aladinky, sultánky alebo jednoducho turecké nohavice – všetky tieto názvy odkazujú na nohavice s nízkym sedom a širokým strihom, ktoré majú pôvod v dávnom oriente. Ak ich chcete nosiť aj vy, mali by ste o nich najskôr vedieť pár vecí.

Harémky sa prvýkrát objavili už v 16. storočí, v orientálnych krajinách ako Turecko alebo India. Do európskej módy sa však prebojovali až o niekoľko sto rokov neskôr, na začiatku 20. storočia ich pre prehliadkové móla objavil slávny francúzsky návrhár Paul Poiret. A pretože Poiret nebol len tak niekto, stali sa jeho háremové nohavice symbolom luxusu vo vyšších spoločenských vrstvách.

V priebehu storočí popularita sultánek kolísala, do popredia ich v 80. rokoch znovu dostala princezná Diana. Po ďalšej viac ako 20 ročnej pauze sa na módnych ikonách objavujú aj teraz, mnohí veria, že tentoraz už natrvalo.

Nepristanú každej

V niektorých článkoch na internete sa dočítate, že háremové nohavice zakryjú vaše nedostatky na zadočku a nohách, takže si ich môže dovoliť aj silnejšie žena. Je to pravda len čiastočne, zakryjú, ale slušať vám nebudú. Široké nohavice a nízky sed totiž najlepšie vyniknú na dáme s úzkym pásom a štíhlymi nôžkami v oblasti členkov. Nech sa vám to páči alebo nie, sultánky pristanú hlavne štíhlym a vysokým dievčatám.

Ani to ale nemusí byť pravda, ak je táto štíhla dievčina nedokáže vhodne skombinovať so zvyškom oblečenia. Aladinky sú samy o sebe dosť výrazným kúskom, oblečte k nim preto menej výrazný top – ideálne je obyčajné tielko alebo bolerko, v chladnejších dňoch môžete pridať sačko. Na nohy si k nim obujte balerínky.

Opatrne s nimi

Hoci háremové nohavice v jednoduchých farbách a so slušivým sačkom môžu vyzerať elegantne, na spoločenské udalosti ich príliš neodporúčame. Radšej si ich vezmite len tak na prechádzku do mesta, do kina alebo posedenie s kamarátkami.

Sultánky navyše často zoženiete v divokejších farbách, svoj orientálny pôvod skrátka nezaprú. V tomto prípade sú ideálnym doplnkom na letnú dovolenku alebo grilovanie na záhrade, ale do spoločnosti sa príliš nehodia. Tak na to myslite. :)

Foto: harempants.com/collections/women