Ignorujete gynekologické prehliadky a spoliehate sa na to, že pokiaľ netrpíte ťažkosťami, nemusíte navštíviť gynekológa? Chyba! Až 7 z 10 žien je nakazených vírusom HPV a väčšina z nich to ani netuší!

To, že sú preventívne prehliadky dôležité a môžu včas odhaliť rôzne ochorenia i zachrániť náš život, je neodvrátiteľný fakt. Ruku na srdce, koľké z vás sa im vyhýbajú? Na preventívne gynekologické vyšetrenie máte nárok jedenkrát za rok, zatiaľ čo u všeobecného lekára každý druhý rok. Nie je to žiadna náhoda. Čo myslíte, prečo vás všeobecný lekár zakaždým napomína, aby ste absolvovali aj gynekologické vyšetrenie?

Čo je HPV a ako sa prenáša?

HPV (Human Papilloma Virus) – ľudský papilomavírus sa prenáša orálnym alebo pohlavným stykom a jeho prenosu nezabráni ani prezervatív. Existuje 150 druhov HPV vírusov a asi 15 z nich je veľmi nebezpečných a časom môže spôsobovať rakovinu. S týmto zákerným vírusom si v lepšom prípade poradí imunitný systém, no v horšom prípade môže spôsobovať zmeny na slizniciach a koži. Ženám môže spôsobiť nebezpečné zmeny na krčku maternice, čo má mnohokrát za následok rakovinu a tu už naozaj sranda končí!

Včasné zistenie prítomnosti HPV je veľmi dôležité. Porozprávajte sa so svojím gynekológom o PAP teste (tiež známom ako Papanicolaouov ster), ktorý môže pomôcť zistiť podozrivé zmeny buniek na krčku maternice.

Ako sa HPV prejavuje?

HPV väčšinou prebieha bezpríznakovo a nemusíte ani tušiť, že sa spokojne šíri vo vašom tele. Často je sprevadzaný bolesťou v podbrušku, opakovanými výtokmi, zmenami menštruačného cyklu a kŕčmi. Viditeľnými príznakmi niektorých typov HPV vírusov bývajú zmeny na koži v podobe drobných výrastkov a bradavíc.

Ako sa lieči papilomavírus?

Prevenciou sú očkovacie látky, ktoré chránia organizmus pred typmi papiloma vírusov spôsobujúcich rakovinu. Bohužiaľ, pre pacientky infikované týmto vírusom injekcie nemajú význam, pretože HPV nedokážu odstrániť, ochránia vás len pred typmi, ktorými ste sa ešte nenakazili.

Pôsobenie papilomavírusu sa dá zmierniť zmenou životného štýlu, úpravou stravy a posilnením imunity. Pokiaľ fajčíte, okamžite prestaňte, pretože bolo potvrdené, že fajčenie má veľký súvis s rakovinou krčka maternice. Veľmi úspešne pôsobia aj prípravky s obsahom indol-3-karbinolu, kurkumínu a resveratrolu.

Ako sa nenakaziť?

Ani monogamný vzťah nie je zárukou, že sa týmto vírusom nenakazíte. Vy alebo váš partner ste si ho už totiž mohli doniesť z predchádzajúcich vzťahov a úletov.

Téma pohlavných chôrob síce nepatrí k prvému rande, ale určite si preklepnite osobu, s ktorou plánujete zdieľať spoločnú posteľ. Bohužiaľ, príroda je nespravodlivá a väčšina pohlavných chorôb vrátane HPV spôsobuje problémy hlavne nám, ženám, a chlapi si ich len spokojne prenášajú!

Foto: dermoxen.eu | Zdroj: hpv.sk