Možno to vyznie divne, no voľakedy si nechty lakovali aj muži. V súčasnosti je síce badať extravagantnú snahu o návrat tohto trendu, ale zdobenie nechtov je dominantnou výsadou žien. Medzi zaujímavé novinky v oblasti nechtového dizajnu patria bez pochýb gélové laky. Ak ste o nich ešte nepočuli, je najvyšší čas napraviť to. Pokiaľ patríte medzi osôbky, ktoré si na dokonalosť svojich nechtov potrpia, čítajte pozorne, pretože sa dozviete mnoho dôležitých informácií.

 

Malá revolúcia

Áno, aj takto by sa dal nazvať boom okolo gélových lakov, ktoré predstavujú štýlovú alternatívu k tradičným lakom na nechty. Sú určené najmä pre prírodné a kratšie nechty. Ide o farebné UV gély, ktoré sa nanášajú štetcom z fľaštičky. Žiarivé a trvácne farby posilnia nechty na dva až tri týždne. Ako napovedá samotný názov, gél lak spája odolnosť UV gélu a jednoduché nanášanie klasického laku na nechty. Prirodzenou výhodou gélových lakov je aj to, že sa neolupujú, pričom tie kvalitnejšie kryjú už po nanesení prvej vrstvy. Okrem iného dokážu tiež schopne odolávať škrabancom. Majú stredne hustú konzistenciu a samovyrovnávaciu schopnosť. Pri aplikácii nehrozia žiadne stekance. Doba vytvrdnutia pri 36 W na UV lampe je asi 2 minúty.

Nanášanie gél laku

V počiatočnej fáze je nutné si nechty upraviť, a teda ich odmastiť a zľahka opilníkovať jemným pilníkom, prípadne blokom na nechty. Prach po pilníkovaní dôsledne očistite. Pomarančovým drievkom zatlačte kožičku v okolí nechtov. Následne naneste na nechtové lôžko tenkú vrstvu gél laku HQ 4 in 1 (pred použitím ho dobre pretrepte), ktorý sa pokladá za absolútnu topku medzi gél lakmi. Pri jeho použití nie je nutné nanášať podkladovú a vrchnú vrstvu, dokonca ani používať cleaner. Prirodzený lesk, ako aj sýte a trvácne farby sú samozrejmosťou. Gél lak vytvrdne aj pri LED lampe, pričom sa na povrchu netvorí lepkavá vrstva. Pozor, aby ste pri nanášaní hmoty nezašli na kožu. Nalakujte si najskôr jednu ruku a nechty nechajte vyschnúť pod UV lampou cca 2 minúty. Medzitým vám môže niekto nalakovať druhú ruku, prípadne vyčkajte. Pokiaľ plánujete nanášať „obyčajný“ farebný gél lak, je vhodné použiť aj priehľadný podkladový lak. Čistenie bude potom o niečo jednoduchšie. Pri každej nanesenej vrstve nechajte gél dôkladne zatvrdnúť. Na záver môžete znova naniesť priehľadný gél lak na nechty, čím zvýšite lesk. Odporúčame, aby ste na hotové nechty a nechtovú kožičku vmasírovali výživový olejček. Gél laky uchovávajte na tmavom mieste.

Odstránenie gél laku

Pokiaľ zbadáte, že vám začínajú nechty odrastať, pripravte sa na odstránenie gél laku. Na úvod narušte štruktúru gél laku pilníkom alebo blokom na nechty. Odstráňte prach, ktorý pri procese vznikol. Kúsok buničiny namočte do acetónu a priložte na necht. Potom ho zabaľte do alobalu a nechajte tak niekoľko minút. Alobal aj buničinu odstráňte a gél lak opatrne zoškriabte pomarančovým drievkom. Zvyšky môžete zotrieť blokom na nechty. V závere nezabudnite opäť vtrieť do nechtov a nechtovej kožičky olejček. Nič nerobte nasilu, postupujte jemne. Alobalová metóda patrí medzi najobľúbenejšie a najúčinnejšie.

Vďaka gélovým lakom môžu mať krásne nechty i manuálne pracujúce ženy, pretože sú oveľa odolnejšie voči nárazom a poškriabaniu. Zamilujete si ich tiež v prípade, že trpíte krehkými a lámavými nechtami. Tie sa totiž vďaka tomuto trendu stanú pružnejšie a odolnejšie. Nech sa páči, vyskúšajte!