Francúzsko sa len nedávno oficiálne pridalo k ďalším 51 krajinám, ktoré zakazujú fyzické tresty detí ako výchovnú metódu. Schválenie nového zákona znamená, že “výprask” je od 22. decembra v krajine oficiálne trestným činom!

Zákon proti fyzickým trestom zakazuje akékoľvek kruté alebo ponižujúce zaobchádzanie s deťmi zo strany ich rodičov. Tento, pre mnohých, kontroverzný krok odsudzujú napríklad Spojené štáty. V USA ešte stále pretrváva viera v to, že rodičia na “výprask” neposlušného dieťaťa majú právo. Pokiaľ “bitka”, ako výchovná metóda, stráca od 80. rokov podľa štúdií na popularite, stále sú tu rodičia, ktorí sú presvedčení, že dve-tri výchovné dieťaťu nijako neublížia.

Zákon, ktorý Francúzsko prijalo, nepotešil všetkých rodičov, ale expertka OSN Marta Santos Pais vysvetľuje, že je to významný kultúrny krok vpred:

“Základom pre kultúru je neodmysliteľne aj dodržiavanie práv dieťaťa; ochrana detskej dôstojnosti a fyzickej integrity; to zároveň podporuje pozitívnu disciplínu a výchovu detí cez nenásilné prostriedky.

Nový zákon sa zameriava výlučne na ochranu detí a predpokladá, že rodičia s nimi začnú viac komunikovať. Nakoľko a ako sa ujme v praxi ukáže len čas.

Zaviedli by ste podobný zákon aj v našej krajine alebo si myslíte, že k výchove patrí aj pár rán na zadok? Podeľte sa o svoj názor v komentároch!

Zdroj: shareably.net | Foto: pixabay, gyphy

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Ivetka
Milujem filozofiu a hlbokú noc, vtedy mi to myslí (aj píše) najlepšie. Múdrosť a krása sú pojmy, ktoré obdivujem...a ani náhodou nie som obyčajné dievča.