Uvažovali ste už niekedy nad tým, že si na stenu zavesíte obraz, ktorý bude dominantou celej miestnosti, no žiadny vás poriadne nezaujal? V galérií Banskobystričana Jozefa Stančíka by ste nevedeli, kam sa pozrieť skôr. Mladík totiž do vienka dostal poriadny talent a ako bonus aj riadnu dávku se*appealu! 

Talentovaný Jozef Stančík študoval dizajn, no neskôr vyskúšal kresbu, ktorá ho veľmi chytila. Potom, ako ho známy prosil o olejomaľbu, sa rozhodol, že okrem čierno-bielych diel začne tvoriť aj niečo farebnejšie. Dnes sú žiarivé odtiene dominantou jeho diel, ktoré sú dokonalou ukážkou toho, ako by malo vyzerať moderné umenie.

Zatiaľ čo sa iní umelci riadia spontánnym pocitom, Jozef si obrazy vždy vopred naplánuje do posledného detailu. Pri svojej tvorbe využíva najmä spreje či koláž a výsledkom je zväčša dychberúce umelecké dielo s určitým pop-up nádychom: „Aby obraz vyzeral spontánne a náhodne a hlavne dynamicky, tak to chce sakramentsky sofistikovaný plán. Takže na to, aby to nevyzeralo naplánované, to musím vždy dômyselne naplánovať,“ vyjadril sa v rozhovore pre 9em.sk a dodal, že dĺžka výroby je pri každom obraze iná.

Čo sa týka umenia, situácia na Slovensku nie je veľmi priaznivá, Jozef však nevidí chybu v štáte. Problémom sú podľa neho ľudia, ktorí prestali vytvárať vzťahy, hodnoty, a tak nemôžu podporiť niečo také, ako je umenie. K umeniu musí mať človek vzťah, inak preňho nemá hodnotu. Fešný maliar tvrdí, že svoj vlastný štýl ešte úplne nenašiel, no je rád, že môže robiť ľuďom radosť. Jeho snom je jedného dňa vytvoriť dokonalý portrét: ,,To slovo dokonalý ma napĺňa pokojom, lebo v umení nič také ako dokonalý nejestvuje… Takže človek môže vždy na sebe pracovať, pretože tam nie sú hranice. To ma uisťuje v tom, že aj keď budem mať 80 rokov, stále tam bude niečo, o čo sa budem môcť snažiť.“

Nevieme ako vy, no nám prídu umelcove obrazy priam dokonalé a určite by sme si jeden z nich (spolu s Jozefom) vedeli predstaviť v našej spálni. :-)

Zdroj: startitup.sk | Foto: Facebook/ Jozef Stančík Art & Design, Instagram

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Ňussi
Študentka médií, ktorá miluje písanie. Zameriavam sa na krásu, trendy, módu, šoubiznis a aktuálne dianie. Budem veľmi rada, ak vás moje články pobavia, či vyplnia voľný čas. Príjemné čítanie. :-)