Minulý rok priniesla TV Markíza na svoje obrazovky veľkú súťaž v chudnutí s názvom Najväčší víťaz. Hoci nie víťazom, ale najväčším súťažiacim bol Mark Dobrovič, pri ktorom ručička na váhe ukazovala takmer 200 kíl. Dnes je zo zavalitého Bratislavčana takmer polovica! Ako sa mu to podarilo?

,,Chudnutie? Je to boj! Asi takto by som definoval sám seba a mnoho ďalších ľudí, ktorí ma veľmi často oslovujú,” začal rozprávanie o svojej ceste za snom Mark Dobrovič, ktorý v januári 2018 vážil 197 kilogramov. ,,Sám sa hanbím, že som to vôbec takto ďaleko nechal zájsť. Pohnúť sa pri tejto váhe je naozaj obrovský problém, osobne som sa cítil po pár krokoch unavený a všetko ma bolelo,” zaspomínal si na svoje temné obdobie.

Mark Dobrovic

Na chudnutie minul tisíce eur

Mladý sympaťák však netrpel obezitou odmalička, v detstve bol vraj dokonca ako kamzík – miloval Tatry, turistiku a hokejbal, pričom na strednej škole hrával tento šport aj ako registrovaný hráč. Možno sa preto pýtate, ako je možné, že sa celkom aktívny chalan prepracoval až takmer k 200 kilogramom.

,,Niekedy si neviem odpovedať ani ja sám. Ale jednoznačne to bolo mojou ľahostajnosťou, zlým životným štýlom a stresom. Myslím, že tieto problémy trápia xy ľudí. Vyhovárať sa na to, že sa niečo nedá, lebo toto či hento, to mi vždy išlo na jednotku. Samozrejme, že aj okolie mi vždy hovorilo, že treba schudnúť, pozri sa na seba, ako vyzeráš! Ale pre mňa to bolo jedným uchom dnu a druhým von,” prezradil nám Mark, ktorý priznal, že skúšal rôzne diéty, programy či prípravky, za ktoré nechal stovky až tisíce eur v domnení, že sa mu vďaka nim podarí nadbytočnú váhu zázračne zhodiť.

Zlom nastal v Najväčšom víťazovi

Avšak ak chce niekto schudnúť, musí to podľa Marka chcieť on sám. ,,Sami sa musíme nastaviť na chudnutie a sami musíme zviesť tento boj. Ja som si tiež myslel dlhé roky, že to nejde a hľadal som vždy tú najjednoduchšiu cestu, pri ktorej som síce schudol, ale aj sa mi to dvojnásobne vrátilo späť,” opísal svoje pokusy pred januárom 2018, kedy odštartoval púť v šou Najväčší víťaz. Až tam totiž nastal obrovský zlom a konečne sa prelomili ľady.

Mark Dobrovic

,,Možno, kto sledoval, videl, že aj tam som rebeloval, ako sa len dalo. Opätovne samé výhovorky, arogancia z mojej strany. Áno, presne taký som bol. V súťaži ma asi nikto nemusel, a tak začala “poľovačka” na Marka,” uviedol kedysi poriadny macko. So šou sa Markov život otočil úplne na ruby – 6 hodín vo fitku a okamžite tvrdá pravidelná strava. ,,Áno, bolelo to, veľmi to bolelo. Približne dva týždne som chodil spávať tak, že som horel ako oheň a trápila ma svalová horúčka. Ale každé ráno som už o pol šiestej musel byť vo fitku a odmakať si dvojhodinové ranné kardio. Potom si pripraviť raňajky, potom zase dve hodiny tréning, potom zase príprava a varenie obeda, potom zase tréning, potom príprava večere a potom zase tréning. Áno, náročné, ale chudnutie je boj sám so sebou,” opísal svoje pocity a režim v úplných začiatkoch cesty za vytúženou váhou statočný muž, ktorý tvrdí, že človek si to hlavne musí usporiadať v hlave a prekonať sa.

Nový životný štýl sa stal pre Marka drogou

Čo je však v rámci chudnúceho procesu naozaj dôležité, aby ste si začali sami variť, a teda žiadne reštaurácie! Aj vďaka tomu sa Markovi z neuveriteľných 197 kilogramov podarilo za jeden rok zísť na úžasných 115, pričom v chudnutí vôbec nepoľavuje. Jeho cieľ je jasný -dosiahnuť limit 80 kilogramov a stále na sebe makať.

,,V súčasnosti je fitko a zdravá strava pre mňa absolútna ,,droga”. Milujem behanie, čo som z duše nenávidel, ale keď vládzete a cítite, že to ide, tak vás to jednak bude hnať dopredu ako motor a jednak vás to bude tešiť, tešiť každý jeden úspech, každé jedno posuntuie sa. Začnete si užívať prírodu, okolie a hlavne budete chodiť spávať s tým, že niečo pre seba robíte,” pochváli sa šťastný “nový” človek, ktorý sa dokonca prihlásil na 21-kilometrový polomaratón, čo berie ako obrovskú výzvu a motiváciu posunúť sa opäť niekam ďalej.

Vyvážená strava je základ

Ak sa aj vy aktuálne nachádzate v období, kedy by ste chceli schudnúť, predsa len – leto je už za rohom, Mark môže byť pre vás skvelou motiváciou, ako sa nakopnúť. Dokonca nám poodhalil aj svoj jedálniček, ktorým sa môžete inšpirovať.

Finalista z Najväčšieho víťaza sa snaží mať počas celého dňa vyváženú stravu. ,,Na raňajky buď cibuľka s vajíčkom a veľa, veľa zeleniny, obed väčšinou kuracie mäsko na prírodno, alebo hovädzie mäsko alebo ryba. Určite ale aj nejaké sacharidy, ako zemiačiky či ryža. Večera potom buď tuniak, alebo nízkotučný tvaroh so šunkou. Na moju váhu sa snažím dodržiavať 1800 kalórií za deň,” prezradil. A čo robí tento bojovník, keď dostane hlad? ,,Dám si mrkvu, kaleráb alebo akúkoľvek zeleninku,” uviedol.

Na záver 35-ročný Bratislavčan zhrnul, že ak chce niekto naozaj schudnúť, musí zmeniť myslenie, naučiť sa pravidelne a zdravo jesť a, samozrejme, pravidelne cvičiť. ,,Ja cvičím denne určite cca 3 hodiny, hodinku a pol ráno a hodinku a pol večer. Postupne si mením aj svoj súkromný život, ale to je už iná kapitola,” podelil sa s nami Mark. ,,Do budúcnosti sa určite budem a chcem stretávať s ľuďmi. Pripravujeme rôzne diskusie a projekty. Veľmi rád by som odovzdal ďalej to, čo som sa sám naučil a rád by som každému ukázal, že schudnúť sa dá zdravo a natrvalo,” uzavrel odhodlaný motivátor, ktorému sa za rok podarilo schudnúť 82 kíl. Mark, klobúk dole a držíme ti palce!

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Mark Dobrovic
Mark po vypadnutí zo šou Najväčší víťaz (-65 kg)

Mark Dobrovic

Mark Dobrovic

Zdroj: Slovakwoman.sk | Foto: Instagram/markdobrovic, YouTube