Mnoho vzťahov občas čelí závažným problémom, kedy je jediným riešením rozchod. Zlaté pravidlo starých mám hovorí jasne: „Do tej istej vody dvakrát nevstúpiš,“ čo však na mňa neplatilo. Chcete vedieť prečo?

S Romanom som sa spoznala sa strednej škole. Bola to láska, ktorá pretrvala roky a skončila manželstvom. Maturovala som s dieťaťom pod srdcom a po narodení syna sa nám do roka narodila dcéra. Idylka, že? Áno, dalo by sa povedať. Toto naše dokonalé šťastie trvalo 15 rokov a potom si Roman našiel inú. Mňa postavil pred hotovú vec, nepomohli ani moje slzy, ani slzy našich detí. Mesiac pred výročím 15 ročného manželstva sa od nás odsťahoval. Zostal po ňom prázdny byt, prázdne skrine, len v albumoch ležali spoločné fotky a spomienky. Postupne som si zvykala na to, že som sama. Nebolo to ľahké, chodila som do práce, starala sa o domácnosť, deti som nosila na krúžky, futbal a výtvarnú. Ale ako sa hovorí, čas je najlepší lekár.

Nezostávalo mi nič iné, len sa zmieriť so skutočnosťou, že Roman nadobro odišiel z môjho života. O deti sa staral, pravidelne ich navštevoval, kupoval im darčeky. Všetci v robote vedeli, že som rozvedená. Dlho som odolávala pozvaniam na kávu od môjho kolegu, no raz som si povedala: „Prečo nie?“ Nebudem predsa po celý život sama. Janko bol tiež rozvedený a určite mi dáte za pravdu, že je samota zlá. Dalo sa čakať, že naše stretnutia neskončia len posedením pri kávičke a prechádzke v parku. Po polročnej známosti sa ku mne Janko nasťahoval. „Tentokrát to vyjde,“ utešovala som seba aj moje deti.

Keď mi zostalo v pondelok ráno zle, tušila som, že som tehotná. Na príchod nového člena rodiny sme sa všetci tešili. Janko bol pri pôrode malej Niny a ja som dovtedy nevidela šťastnejšieho a dojatejšieho chlapa. Bolo úžasné sledovať ako sa o malú Ninu stará. Z prvého manželstva deti nemal, tak si to naplno vychutnával teraz. Jedného dňa prišiel partner s úžasnou správou. Povýšia ho! Z bežného kancelárskeho miesta sa vyšvihne na miesto manažéra logistiky. Samozrejme, že som sa tešila spolu s ním, no to som ešte netušila, že práve táto správa prinesie do nášho vzťahu zlom. Predtým mi Janko so všetkým pomáhal, veď v rodine s tromi deťmi je povinností viac než dosť. Uvedomovala som si, že má v zamestnaní viac náročnejšej práce, z ktorej je unavený. Keď som ho poprosila, aby nakúpil, urobil to, no prekvapila ma jeho poznámka. ,,Ty zarábaš 500 Eur, ja 2000 Eur, mala by si si ma viac vážiť a všetko postíhať ako iné ženy.”

Som dosť prchká povaha a po týchto slovách, ktoré myslel vážne, sme sa výrazne pochytili. S jeho novou funkciou v práci prišiel aj nový človek. Na všetko som bola sama, a to, koľko zarába mi oznamoval pravidelne každý deň. Neverila by som, že sa takto zmení a začne ma ponižovať. Aby toho nebolo málo, domov chodil stále neskôr a neskôr, občas neprišiel vôbec. Tušila som, že som sa zmýlila, Janko nebol ten pravý. Keď mi sám navrhol, že od nás radšej odíde, vydýchla som si, uľavilo sa mi. Občas som si zaspomínala na Romana, ako sa má. Pri prezeraní spoločných fotiek som mala v očiach slzy. Náš vzťah sa týkal len detí, o nás sme sa viac nebavili. Asi som si tým spomínaním na neho privolala to, že mi Roman jedného krásneho dňa zatelefonoval a chcel sa so mnou stretnúť. Navrhol cukráreň, kde sme ako študenti chodievali na krémeše. V duchu som sa zasmiala a vrátil sa mi obraz spred niekoľkých rokov, keď ma nesmelo pozval na prvé rande, ktoré bolo v tejto cukrárni. Roman ma prekvapil, navrhol mi, že by sa k nám rád vrátil. Vedel, že môj vzťah s Jankom sa rozpadol a ten jeho tiež.

Neviem, čo je pravda na tom, že dvakrát do tej istej vody nevstúpiš, no u mňa to neplatilo. Ja som si druhýkrát zobrala za manžela toho istého muža. Dala som nám druhú šancu a doteraz to neľutujem.

Autor: Meryl