S Luciou Klebercovou sme sa stretli počas Farmárskych trhov v Bratislave, kde nám s nákazlivým úsmevom predstavila ich výrobky značky Dulcia Natural. Svojimi sviežimi odpoveďami vás určite dostane a nepochybujeme, že si k vám nájdu cestu aj výrobky z dielne tejto prírodnej kozmetickej značky.

 

Čo vás priviedlo k výrobe prírodnej kozmetiky?

V podstate rodinná tradícia. Bylinky a mastičky sú pre mňa a našu rodinu úplne prirodzenou súčasťou, takže nemám pocit, že by ma k výrobe prírodnej kozmetiky priviedol nejaký konkrétny impulz.

Vaše babičky teda boli vychýrené bylinkárky s liekom na každú ranu?

Aj babičky, aj tetičky… mama, ale aj otec. Pochádzam a vyrástla som v malebnom prostredí stredného Slovenska v malej vychýrenej dedinke Osrblie. Okrem veľmi známeho biatlonu, (aj sama som aktívne behala biatlon a dodnes ho milujem a stále skoro aktívne športujem) je Osrblie známe aj mimoriadne vzácnou polohou pre rast a zber bylín. Pri hodnotení bylinkárskych oblastí sa berie do úvahy poloha oblasti, nadmorská výška, vlhkosť, orientácia svetových strán, prúdenie vzduchu… no a moje rodné Osrblie má veľmi vysoké hodnotenie :) A ľudia od „nás“, ako aj moji predkovia patrične využívajú dary našej prírody.

Z čoho vyrábate kozmetiku?

Vzácna ružová voda, Aloe Vera, úžasné rastlinné oleje a extrakty, esenciálne oleje, silice a dokonca aj ovocie a med.

Ako vravíte, ide o čisto prírodné materiály. Kde k nim prichádzate? Nevravte, že zbierate bylinky priamo v lese? :)

No, veľmi rada by som využívala pri výrobe našej kozmetiky aj viac byliny priamo z lesa :) No legislatíva nám až tak veľa nedovoľuje. Hoci dnešná moderná doba prináša aj mnoho negatívnych vplyvov, žijeme rýchlo a tak ďalej a tak ďalej, priniesla úžasné možnosti priviesť si prírodu z celého sveta sem ku nám na Slovensko, do nasej dielničky a tým nám umožňuje spojiť tradičné so svetovým. Dáva nám takmer nekonečné možnosti a je len na nás ako ich dokážeme využiť pre nás, pre Vás.

DSC_1251

Aké boli začiatky a kde ste prišli k receptom?

K receptom našich dnešných krémov som sa dopracovala štýlom pokus- omyl :) Samoštúdiom z kníh, väčšinou zahraničných vydavateľov, ale aj z internetu. Niečo málo chémia :) ako spojiť vodu s olejom, ako bezpečne prírodne zakonzervovať a študovaním výskumov o jednotlivých zložkách o ich účinkoch na pokožku. Ale reálne sú to nekonečne dlhé hodiny strávene pri dvojplatničke u nás v kuchyni s varechou v jednej ruke a perom a papierom na zapisovanie v druhej. Ešte stále sme na začiatku. Stále sa máme čo naučiť, vyskúšať, ale to je jedna z vecí, ktorá ma nekonečne láka a baví na tejto práci.

Bolo ťažké ich vypracovať do dnešnej podoby kedy predávate svoje produkty pravidelne?

Aj bolo, aj nebolo. Na jednej strane ma neúspech niekedy poriadne potrápil, aj som si poplakala. No na druhej strane, keď sa podarilo a krém sa „nezgrcol“ a nesplesnivel po pár dňoch a dostal sa až k „testovačovi“ a ten bol nadšený. Tak to bola bomba! Veľakrát som sa musela obuť do tenisiek a ísť to vybehať, lebo som mala pocit, že sa od šťastia zbláznim. :) Ja sa so svojimi krémikmi rozprávam, miešam ich vždy len v smere hodinových ručičiek, varím ich, len keď sa na to cítim. Keď nemám dobrý deň nevarím, jednoducho verím v prenos energie. Keď nemám dobrý deň, upratujem a behám :)

A ako je to s novými výrobkami? Čo vám dáva podnet na tvorbu nových produktov? Osobný chtíč alebo dopyt klientov?

Áno, väčšinou je to dopyt. Robíme kozmetiku aj na mieru a pokiaľ sa nám zdá, že by krémik mohol osloviť väčšie publikum, necháme si ho otestovať a keď získa svoj „certifikát“, ideme s ním von!

Kto tvorí váš team?

Takže okrem mňa, je to moja Lucinka – sme skoro sestry a poznáme sa z vysokej školy. Pochádza z Gelnice a tiež majú bylinkárčenie a mastičkárčenie v rodine. Dodnes chodia po horách a zbierajú byliny, huby, lesné plody a „varia“ z nich liečivé všeličo. Môj muž, ktorý má u nás v rukách „kasu“ je taká racionálna časť kozmetiky Dulcia natural. Jeho stará mama bola známou bylinkárkou a hubárkou v Bratislave a na Záhorí. Vraj to u nej v byte vždy voňalo po bylinkách a všade viseli ich viazaničky. Ja som už nemala to šťastie spoznať ju osobne, ale často čítam jej bylinkárske zápisky a skúsenosti.

DSC_1296

A čo osobný život? Kým v skutočnosti ste?

V skutočnosti a na prvom mieste som mama. Mám dve úžasné dcérky, ktoré napĺňajú moje dni slnkom a energiou. Celá naša rodina veľa športuje a vyhľadáva zážitky. Naše také nepísané pravidlo je, že „najviac, čo si môžeme dať, sú zážitky“ a podľa toho žijeme. Sme vášniví bežkári, lyžiari, cyklisti… Ja milujem varenie a ešte o trošku radšej pečiem alebo robím čokoládu. :) A milujem palacinky, ktoré u nás robí zásadne náš tatík! Ďalšie naše krédo je: „čo nemáš to nepotrebuješ“ a my toho naozaj nepotrebujeme veľa, čiže nežijeme konzumný život, ale napriek tomu nekonečne bohatý.

Čiže, váš život sa (ne)točí iba okolo prírodnej kozmetiky :)

Nie nie, netočí. Deti, príroda, pohyb, smiech, kamaráti, divadlo, lodenica, jedlo, pivo :)

Stáva sa vám, že za vami príde niekto známi a má požiadavku na pleťové mlieko s určitou prísadou a podobne, ktoré nemáte v ponuke? Viete mu ho vyrobiť?

Áno, to je úplne bežné. No žiaľ, toto môžem robiť len pre kamarátov.

A naopak, oslovujú vás zákazníci, ktorí v podstate „nevedia čo chcú“, nevedia, akú majú pleť, no chcú váš výrobok? Ako v tomto prípade dokážete pomôcť s výberom?

Áno aj to sa nám stáva. Priznám sa, takéto požiadavky mám veľmi rada. Potom je priestor pre moje vedomosti, skúsenosti a robím si taký malý výskum a veľmi ma baví pozorovať výsledky.

Keby ste mali VY odporučiť. Čo by mala žena používať každý deň, bez čoho sa nezaobísť?

Dokonalé čistenie pleti, teda dobrý, ale prírodný prostriedok na čistenie pleti no a dobrý kvalitný krém na svoj typ pleti. A velikú fľašu vody! :)

11

Skúsme teda zostaviť kozmetický deň ženy s problematickou pleťou z vašich výrobkov..

RÁNO: Výživná čistiaca emulzia a pleťový krém s ovocím a Q10

VEČER: Suchá pleťová maska pre problematickú pleť – použiť ako čistiaci enzymatický píling a dočistiť emulziou a pleťový krém s Aloe Vera a hodvábom.

Taktiež je nutnosťou veľa, veľa, veľa piť, ale to platí pre všetky typy pleti. Raz do týždňa si dopriať aromaterapeutický, zásaditý kúpeľ. Raz alebo dva krát za týždeň pleťovú masku na problematickú pleť, aktivovať si ju v dobrej ovocnej šťave alebo šťave z Aloe Vera. Raz do týždňa použiť namiesto nočného krému zinkovú liečivú mastičku a raz do týždňa hojivý gél s Aloe Vera, nechať pôsobiť celú noc. Veľmi dôležité je vyhýbať sa čistej vode na pleť! Pokožku dráždi a vysušuje ju. To tiež platí pri všetkých typoch pleti no najviac pri citlivej a problematickej pleti.

A čo tak tie s normálnou pleťou?

Čistiaca emulzia ráno aj večer. Hm, Aloe Vera krém s hodvábom na deň a šípkový alebo proti vráskam na noc, podľa veku. Očný krém na večer na očné okolie. Maska raz za týždeň aktivovaná v teplom jogurte alebo mlieku.

Nájdu sa vo vašej ponuke aj muži?

Ale nájdu. veľmi obľúbené sú dezodoranty, zubné sérum a gél po holení s chladivým účinkom. Ale myslím, že najviac sú vďační za dezodoranty :) Máme ale veľa zákazníkov mužov, ktorí veľmi radi u nás nakupujú darčeky pre svoje polovičky. Hlavne keď trošku pozabudnú na príležitosť a keďže objednávky riešime expresne rýchlo, majú problém zažehnaný :)

najviac, čo si môžeme dať, sú zážitky

Dokážete vytvoriť skutočne tak silný produkt, ktorý pohltí ich prirodzenú „chlapskosť“?

Áno, dezodorant to dokáže. Máme to odskúšané doma. Môj muž nikdy dezodorant ani nič podobné nepoužíval, pretože už dávno bol presvedčený o jeho škodlivosti. No a ako veľký športovec, má toho „chlapského nevoňavého testosterónu :) až až :) Receptúra je prepracovaná a otestovaná do dokonalosti.

Osobne ma z vašej ponuky veľmi zaujalo „Liečivé sérum na bielenie zubov“. Ono to skutočne pomáha?

Funguje. Myslím, že väčšinu ľudí zaujíma hlavne hlavne jeho bieliaca sila. Toto sérum bolo vyvinuté hlavne na čistenie a dezinfikovanie ústnej dutiny. Cez sliznicu, a hlavne cez tú ústnu, sa veľmi dobre detoxikuje celý organizmus. Existujú detoxikačné metódy, ktoré využívajú silu olejov a ich schopnosť naťahovať toxíny z tela. Taktiež čistenie zubov soľami je známe po tisícročia. Základom je kokosový olej, ktorý je úplne úžasný na čistenie, má výrazné antibakteriálne účinky a má aj bieliace schopnosti. Olej z pšeničných klíčkov udržiava ďasná v dobrom stave. Sérum obsahuje vzácne esenciálne oleje, ktorých kombináciu využívali liečitelia pri liečbe moru a to veľmi úspešne. Vonia ako vianočné pečivo. Citrón, klinčeky, badián, škorica-mňam! Soli a vínny kameň zabezpečia bieliaci účinok, hlavne ak sú zúbky zafarbené od jedla, kávy, čaju. Naozaj má výrazné účinky. Ak sú zuby geneticky zafarbené, využije sa jeho liečivá sila, pretože v takom prípade sa prírodnou cestou veľmi vybieliť nedajú.

Hoci vonia aj vyzerá úžasne, je pravda, treba si naň zvyknúť, je slané, nepení a teda zo začiatku nechutí vôbec dobre. Keď mu dáte šancu, inú zubnú pastu už nebudete chcieť :)

IMG_0781

A čo trebárs „Liečivý balzam na bradavky“ alebo „krém proti vetru a chladu“? Máte skutočne zaujímavé produkty, s ktorými sa človek len tak nestretne :)

Balzam na bradavky vyvoláva veľmi často úsmev na tvári, hlavne u mužov. No a ja vždy poviem, nech odkoja aspoň jedno bábo a hneď im bude jasné, aký je potrebný liečivý balzam na bradavky.

Krém proti vetru a chladu je jeden z najobľúbenejších krémov pre deti a bábätká, ale aj dospelých. Je to veľmi hustý, mastný krém s vysokým obsahom včelieho a mandľového vosku, ktoré vytvárajú na pokožke ochranný film. Jeho obsah je výborný aj proti silnému zimnému slniečku. Rada ho odporúčam aj pre pravidelnú dennú starostlivosť v prípade extrémne suchej pleti.

A teraz otázka na telo: Používate výrobky z Vašej dielne pravidelne aj vy?

Nič iné ako Dulciu natural u nás nenájdete. Robíme si aj mydielka, zatiaľ len pre vlastnú potrebu. Vlásky deťom umývame s mydielkom na vlasy a ja si tie svoje umývam už veľmi dlho iba sódou bikarbónou a jablčným octom. :) Ešte donedávna som si aj šminky robila doma, niečo bolo super, ale s make upom som trošku bojovala, nebol vždy úplne podarený. Pred pár mesiacmi som objavila úžasnú prírodnú dekoratívnu kozmetiku a už si šminky nemiešam. Ale potrebujem len štyri veci – minerálny make up, špirálu, čiernu ceruzku. Lesk na pery si robím stále vlastný, lebo ma to baví :-) Je naozaj veľmi dôležité vyberať si, čím si trošičku pomôžeme, podčiarkneme našu prirodzenú krásu. Darmo budeme používať dobrú prírodnú kozmetiku, ak potom nanesieme na tvár stovky silných chemických látok. Našťastie, už aj v tejto oblasti sa dá vybrať si, aj keď sa to nezdá, vyznať sa v INCI kódoch nie je jednoduché.

Čomu sa chcete venovať v najbližšej dobe? Má Dulcia natural team obchodné tajomstvo ohľadom nových pripravovaných produktoch, o ktorých ešte nikto nevie? (mužské olejčeky na brady, masážne oleje na voľné chvíle :) a pod..)

Má a veľmi sa na ne tešíme! Neprezradím, len napoviem. Mydlá, muži, vrásky, mihalnice, suchá pokožka :)

Keby ste to mali našim čitateľkám zhrnúť, prečo by mali využívať práve vašu kozmetiku?

Naša kozmetická značka nie je biznis, naša kozmetika je naša vášeň a napĺňajúci sa sen. Kozmetiku robíme z presvedčenia a naozaj z lásky. Veľmi by som si priala aby ju ľudia milovali tak, ako ju milujem ja, my. Využívame tie najcennejšie dary prírody, máme overených dodávateľov, vždy budeme vyrábať najlepšie a najkvalitnejšie produkty. Každý krém, ktorý sa dostane ku svojmu majiteľovi je čerstvý a živý. Používame ružovú vodu, vzácny hydrolát z bulharských ruží. Je obrovský rozdiel v čistej destilovanej vode a v tomto blahodárnom hydroláte. My nikdy nikde vodu nepoužívame. Ak uvidíte v INCI zložení na prvom mieste Water alebo aqva – tak v kréme si kupujete hlavne vodu. Ak Rosa Damascena Mill Flower Water, robíte dobre! :-)

IMG_1017

DSC_1021