Správy o druhej vlne pandémie koronavírusu nechcel počuť zrejme žiaden Slovák a už vôbec nie počas skvele rozbehnutého leta, na aké sme tak netrpezlivo čakali. Realitou ale ostáva, že v boji proti masívnemu šíreniu ochorenia Covid-19 vláda aktualizovala nové opatrenia a taktiež uverejnila zoznam rizikových regiónov v takzvaných bezpečných krajinách.

Nedávny oznam premiéra Igora Matoviča, týkajúci sa povinnosti nosenia rúšok v školách, sa stretol s obrovskou kritikou. Vydeseným rodičom sa zároveň nepozdávala nutnosť podpisovať čestné prehlásenie o tom, že ich dieťa sa od polovice augusta nenachádzalo v zahraničí, v dôsledku čoho by sa jeho nástup do školského zariadenia musel posunúť o niekoľko dní.

igor matovič status

Kompetentní sa preto napokon dohodli, že ľuďom, ktorí si už vopred naplánovali rodinný pobyt v bezpečnej lokalite, nebudú do 1. septembra strpčovať život. Konzílium odborníkov síce zájazd za hranice neodporúča, avšak v prípade, že ste si dovolenku zarezervovali už vopred, zákazov sa do konca augusta báť nemusíte. Ministerstvo vnútra však aktualizovalo zoznam rizikových regiónov v krajinách, vyhodnotených ako menej rizikové destinácie.

Zároveň boli prijaté ďalšie opatrenia, ktoré viac či menej zasiahnu každého z nás. Vládnuci predstavitelia rozhodli, že povinnosť chrániť si tvár rúškom počas prvých dvoch týždňov od začiatku školského roka sa bude týkať žiakov druhého stupňa a študentov stredných škôl. Mladšie deti a predškoláci si budú musieť prekrývať horné dýchacie cesty len počas pobytu v spoločných priestoroch a na chodbách.

rúška deti

Zároveň sa od 1. septembra zakazuje minimálne po dobu jedného mesiaca organizovať hromadné verejné i športové podujatia s účasťou nad 1000 osôb. Vo vnútri sa má jednať o polovicu nižšiu hranicu, a teda 500 ľudí na jednom mieste, pričom program bude musieť byť ukončený najneskôr do 23. hodiny (výnimku predstavujú len svadby). Prevádzkovatelia kúpalísk a akvaparkov budú musieť podľa platných nariadení dohliadnuť na obmedzenú návštevnosť,.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

koronavírus cestovanie

Zdroj: Minv.sk, Úrad vlády SR | Foto: Minv.sk, Pexels.com, Facebook, Instagram/Igor Matovič