Deti už majú svoje vysvedčenia, slnko svieti, a tak je čas oficiálne odštartovať letnú dovolenkovú sezónu. Vďaka uvoľňovaniu opatrení sa Slovákom otvárajú hranice aj s obľúbeným Talianskom. Nakoľko však bola ešte prednedávnom táto krajina epicentrom pandémie, ak si chceme dovolenku užiť, mali by sme sa vyhnúť pár veciam. V opačnom prípade hrozí mastná pokuta. 

Hneď na začiatok treba upozorniť na fakt, že do Talianska môžeme vycestovať bez obmedzení. ,,Dnes môžu občania Slovenska vstúpiť do Talianska a cestovať Apeninským polostrovom aj priľahlými ostrovmi bez obmedzení. Nepôjdu do karantény (iba ak by sa stretli s infikovanou osobou), nepotrebujú negatívny test na COVID-19 a nemusia ani vypĺňať formuláre,”  29. júna napísal na sociálne siete štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitost.

Martin Klus však upozorňuje, že podľa slovenských úradov táto turistami obľúbená destinácia ešte nepatrí medzi 22 zdravotne bezpečných krajín. Čiže po návrate na Slovensko je stále potrebné predložiť negatívny test na COVID-19 (nie starší ako 96 hodín), absolvovať povinnú izoláciu v domácom prostredí a po 5-tich dňoch sa nechať znovu otestovať.

Ak vám tieto nariadenia neprekážajú a chcete si vychutnať lahodnú taliansku kuchyňu a architektúru, je čas si zbaliť kufre a vycestovať. No počas vdychovania atmosféry starej európskej kultúry musíte mať na pamäti, že za nedodržiavanie opatrení vás môže čakať mastná pokuta.

Štátny tajomník na svojom Facebooku zhrnul, na čo všetko si máme počas dovolenky v Taliansku a okolitých ostrovoch dávať pozor. Zákaz zhromažďovania sa na verejných priestranstvách platí stále rovnako a rovnako tak povinnosť dodržiavať odstup od iných osôb minimálne jeden meter – aj na pláži či v reštaurácii. Taktiež treba mať na pamäti, že v reštauráciách a obchodoch ste na požiadanie povinný poskytnúť osobné údaje (meno, priezvisko, adresa, telefónne číslo) a že v uzavretých priestoroch musíte vždy nosiť rúško, pozor – v oblasti Lombadarsko ho nosíte všade. A určite vás neprekvapí, že vám pred vstupom do obchodov, galérií či úradov zmerajú preventívne teplotu.

Ak by ste sa náhodou rozhodli tieto nariadenia ignorovať, pokuta, ktorú zaplatíte priamo na mieste, sa môže pohybovať medzi 400 až 3000 eur. Klus dodáva, že takáto sankcia hrozí aj za bozky a objatia.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook/martin.klus | Foto: pixabay.com, freepik.com