Počas prvých novembrových dní sa už odjakživa Slováci vyberajú na cintoríny, kde si uctievajú pamiatku zosnulých. Premiér Igor Matovič reaguje na prosbu voličov túto tradíciu zachovať aj tento rok i napriek tomu, že v krajine vyčíňa Covid-19.

Ľudia začínajú mať v opatreniach menší chaos. Otvorené podniky, do ktorých nesmú vstúpiť hostia, zákaz pohybu či len jeho obmedzenie a hrozby pokutami a karanténou zavesili do vzduchu mnoho otáznikov. Ako to teba bude v čase Dušičiek?

,,Platia pravidlá, ktoré platia. Keď si dáte do toho otázku, či môžete ísť na cintorín, z toho vám výsledok vyjde. Nemusím vám to explicitne povedať, však máme zákaz vychádzania, máme určené prevádzky alebo výnimky, ktorých sa to týka, ja som tam cintoríny nenašiel, takže buďme naozaj zodpovední,” povedal predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič na tlačovej konferencii. Ľudí o zodpovednosť žiadal premiér aj na brífingu.

,,Ja by som hlavne chcel poprosiť ľudí, aby sme mali zdravý rozum v tejto situácii. Keď vieme, že tu bude zákaz vychádzania, a teraz, hŕŕ, na cintoríny a stretávame sa tam možno dva-trikrát vo väčšom, ako sa stretávame inokedy, tak si sami sebe strieľame do kolena. Jednoducho to je práve potom to riziko, že… Možno si na tom cintoríne vymeníme darček a na budúci rok tam bude ďalšia sviečka navyše. To nikto z nás nechce. Správajme sa prosím rozumne. Tí zosnulí sú poslední, ktorí by nám vyčítali, že či im tam zapálime, alebo nezapálime sviečku,” uviedol predseda vlády s prosbou ľudí, aby si tento rok zosnulých v čase Dušičiek pripomenuli z domova.

Premiér Slovenskej republiky

Zdroj: YouTube/HNtelevízia | Foto: Facebook – Igor Matovič, YouTube – Redakcia spravodajstva PRESS. TV