Nie každá krajina sveta oslavuje sviatok zaľúbených presne 14. Februára, a ak aj áno, jej tradície vyzerajú úplne inak ako tie naše. Iný kraj, iný mrav, a preto, ak by ste chceli na Valentína vycestovať niekam do zahraničia alebo ho osláviť inak aj na Slovensku, inšpirovať sa môžete svetovými tradíciami. 

Valentín nadobudol za posledné roky až príliš veľkú komerčnú popularitu a stratil na svojej hodnote. Obchody už takmer mesiac dopredu predávajú rôzne srdiečka, darčeky, macíkov a niektorým ani nepridáva na nálade, keďže si spomenú, že momentálne nemajú dlhodobého partnera. Sviatok všetkých zaľúbených však nemusí byť len o zamilovaných dvojiciach, ale tak isto o rodine, priateľoch a oslavovať môžete dokonca aj čokoládu!

Takto oslavujú 14. Februára v iných krajinách sveta, ktoré vás možno inšpirujú:

Argentína

V tejto krajine neoslavujú Valentína len jediný deň. Lásku oslavujú celý týždeň, ktorý nazývajú „Sladký týždeň“. Práve počas neho sú bozky vymieňané za sladké dobroty. Pôvodne to bol nápad marketingovej kampane, avšak vášnivý národ si nápad veľmi rýchlo obľúbil a je každoročne zrealizovaný.

Bulharsko

Bulhari neoslavujú iba sviatok zaľúbených, ale aj deň vinárov. Preto páry oslavujú tento deň pohárom alebo dvomi typického národného vína.

Čína

Tradíciou v ďalekej Číne je festival lásky, ktorý oslavujú v siedmy deň, siedmeho mesiaca, podľa čínskeho kalendára. Nesie sa v tradícii tragickej rozprávky dvoch zaľúbencov, ktorí boli nasilu odlúčení kvôli spoločenským rozdielom. Bolo im však povolené stretnúť sa raz za rok.

Nezadaní tak pripravujú rôzne misky plné ovocia v nádeji, že čoskoro stretnú svoju budúcu lásku a zaľúbené páry sa modlia za prosperitu v ich živote.

Estónsko

Skôr ako lásku oslavujú Estónci v tento deň priateľstvo. Podobne je to aj vo Fínsku, takže výklady plné srdiečok v týchto krajinách určite nenájdete. Ak nepatríte medzi nadšencov Valentína, urobte si malý výlet do týchto krajín.

Francúzsko

Krajina, kde každoročne cestuje milión zaľúbencov, a to nielen v období 14. Februára. Paríž nie je mestom len pre módnych nadšencov, ale aj zamilovaných párikov. Skutočnú romantiku a tradíciu nájdete v srdci Francúzska, v malej dedinke Sv. Valentína.

Vyzdobené domy, stromy plné ruží láka mnoho párov. Toto miesto sa stalo ideálnym aj na požiadanie o ruku a máte v ňom dokonca príležitosť vysadiť si svoju ružu lásky.

Západná Afrika – Ghana

Tu ani zďaleka neoslavujú žiaden deň zaľúbených ani priateľov. 14. Február je totiž dňom čokolády! Krajina, ktorá je jednou z najväčších, ktoré produkujú kakao, usporiadavajú v tento deň rôzne výstavy, prednášky a jedlá plné čokolády. Zaľúbené páry tu nenájdete, ale milovníkov čokolády určite na každom rohu. Aj láska k čokoláde je predsa láska.

Japonsko

Ak ste rady ženou, ktorej sa páči byť obdarovaná, v Japonsku by sa vám veľmi nepáčilo. Podľa ich tradície nie sú ženy tie, ktoré sú obdarované. Práve ony dávajú pozornosti mužom, ktorí ich dostanú v podobe darčekov z čokolády. Aj muži však môžu darovať niečo ženám, ale urobiť tak môžu až od 14. Marca, na tzv. Biely deň.

Filipíny

Na ostrovoch si lásku domáci prejavujú asi tým najväčším gestom lásky – svadbou. Tie sa v tento deň konajú nielen v desiatkách, ale dokonca až v stovkách. Hromadné svadby veľakrát sponzoruje vláda ako formu verejnej služby.

Rumunsko

Deň zaľúbencov oslavujú až 24. Februára a spájajú ho s oslavami príchodu jari. Páry chodia na prechádzky do lesa, kde zbierajú prvé kvety. Iní si zasa umývajú tvár v snehu na znak zdravia a šťastia.

Južná Kórea

Kórejci majú lásky aj na rozdávanie. Svätého Valentína oslavujú nielen 14. Februára, ale každý jeden mesiac, vždy v štrnásty deň. V Máji to je napríklad májový deň ruží, v Júni deň bozkov a v Decembri deň objatí.

Západná Čína

Počas Sesterského festivalu jedla varia ženy rôzne druhy farebnej ryže, ktorá je zabalená v hodvábe a ponúkajú ich potenciálnym nápadníkom. Veria, že osud vzťahu je ukrytý v ryži, dve paličky znamenajú lásku a strúčik cesnaku románik, ktorý sa skončil skôr ako začal.

Španielsko

Oslavy sviatku zaľúbených nezmeškáte ani v Októbri, kedy oslavujú deň Sv. Dionýza – patróna lásky. Počas týchto dní natrafíte na veľa festivalov a sprievodov. Muži ponúkajú svojej partnerke ako prejav ich lásky marcipánové dobroty.

Wales

Národ známy vďaka ich veľkej vášni, ktorú majú ku tradíciám. Sviatok lásky oslavujú 25. Januára. Páry si vyrezávajú komplikované lyžice z dreva, ktoré nazývajú lyžice lásky. Tie si vzájomne vymieňajú už od 16. storočia. Vedeli by ste takú vyrobiť svojej láske aj vy?

Foto: pexels.com, tumblr.com/Marie Muravski, weheartit.com