Valentínky, kvety, darčeky, vášnivé bozky, nekonečná, nikdy sa nekončiaca a ničím neobmedzená láska a ten úžasný deň v rozprávkovo bielych šatách s verdiktom: „A žili šťastne až kým nepomreli“. Mnohé z nás si vysnívajú svojho rozprávkového princa a život s ním presne týmto spôsobom. Aká je však realita?

My ženy sme v detstve povestné česaním bábik a obľubovaním príbehov so šťastným koncom, rozprávok o princoch a princeznách, ktoré v neskoršom veku vymeníme za červenú knižnicu a trochu realistickejšie rozprávky pre dospelých. Na výsmech zo strany mužského pohlavia väčšina z nás len mykne plecom a povie: „Svet je dosť zlý, musíme o realite ešte aj čítať?“  Čo sa ale stane, ak tej vysnívanej, rozprávkovej realite aj uveríme a príliš na nej lipneme? Sabina (25): ,,Keď som celá vzrušená opisovala dej poslednej úžasnej ságy svojej polovičke, vykresľujúc dopodrobna aj tie najmenšie detaily, dlho mi moje nadšenie nevydržalo. On sa potom všetkom totiž iba zasmial a povedal: „Toto určite napísala nejaká žena.“ Sprvu som sa nad takýmto komentárom zarazila a aj riadne nasrdila, no potom mi začala vnútro nahlodávať otázka: Nie sú niektoré veci v knihách naozaj iba výplodom ženskej fantázie autoriek, ich nereálne túžby, ktoré neboli naplnené, ktoré ony potom následne pretavia do úchvatného bestselleru, čo si berie do rúk tisícky podobne zronených žien?”

Pravý „správny” chlap vás miluje AJ s vašimi chybami

Čo ak však muži, ako v románoch neexistujú a skutočnosť je úplne iná? Predstava dokonalého šťastia mátala Sabine hlavu dlho a musíme povedať, že sa ju zo všetkých síl snažila uskutočniť. ,,Dôsledne som sledovala muža po svojom boku tak, ako mnohé z nás a v hlave si virtuálne škrtala body románovej príručky dokonalosti, ktoré som na ňom našla. Naopak, nahnevali ma najmä veci, ktoré hovoril, robil či myslel inak, ako môj vysnívaný ideál. Donekonečna som sa nechávala unášať dejom kníh, najvzrušujúcejšia mi prišla predstava možnosti zažiť presne to, čo daná hrdinka. Napokon som ale prišla k záveru, že to všetko bol snáď len sen, ilúzia o šťastí.” Lebo pravé šťastie je, keď vám váš milovaný pošle ráno SMS aby sa vás opýtal, ako sa máte, čo robíte alebo že vám drží palce. Že na vás myslí aj počas dňa a bežných činností, ktoré vykonáva. Že je ochotný zaoberať sa vašimi problémami, čakať vás po práci, že zúri, keď vás dlho nevidí a odkladá návštevu svojho vysnívaného mesta, pretože to chce zažiť s Vami.

Pravý „správny” chlap vás miluje s vašimi chybami a po hádke je ochotný sa udobriť. Pravý chlap bude chcieť poznať vaše vnútro a popritom bude chcieť zistiť, akú máte podprsenku, pritúli si vás a občas na vás tak správne nadržane pozrie. Samozrejme, nič nebude dokonalé. Hádky, nezrovnalosti, to všetko tam bude, ale za pravým chlapom pobežíte, niekedy možno až keď si uvedomíte, že ste ho stratili, ale i napriek tomu si nebudete vedieť priznať definitívnosť situácie. A čo ak by si podobné predstavy udržiavali v hlave i muži, ako by asi vyzerala ich „dokonalá“ žena? Pravdepodobne by nebola nikdy hysterická, nikdy by sa nenahnevala, donekonečna by mu nevyvolávala a ustavične by sa smiala na jeho vtipoch, ktoré by i pochopila. Snáď nikdy by sa nesťažovala, nevešala mu na nos svoje problémy a nepotrebovala by počúvať slová lásky stále dookola. Nežiarlila by a večne by ju nezaujímalo, kam a s kým ide. Je však vôbec možné, aby sme sa niekedy priblížili na 100% tomuto ideálu? Odpoveď znie NIE. Nech sme už úžasné a výnimočné, každá inak a akokoľvek, vždy v nás bude kúsok pravej ženy-bytosti so silnejšími prejavmi emócií a tendencii zveličovať a kričať pre hlúposti. Taktiež v každom chlapovi vždy ostane typický kúsok muža a bez toho by sme ho už ani nechceli.

Dokonalý vzťah a dokonalý partner neexistuje a budúcnosť nás, žien 21. storočia, spočíva najmä v uvedomení si, že aj chlap je len človek a nie vybájený rozprávkový princ s tlačeným návodom na používanie našich predstáv. Kým on tiež potrebuje byť ľúbený, chcený a dobýjaný, žena potrebuje mať rovnako možnosť dobýjať. Pretože v pravom harmonickom vzťahu má každý z partnerov, bez ohľadu na pohlavie, nárok na prejavy citov. Je dôležité pochopiť, že máme ľúbiť skutočnosť, inak sa môže stať, že sa jedného dňa zobudíme samy, iba s mýtom v našej hlave, čo sa rozplynie ako hmla. Realita je však oveľa krajšia a podstatnejšia ako romány. Pravá dokonalosť sa skrýva v jednoduchosti a úprimnosti. Ak vás chlap poteší, je jedno akým spôsobom, dôležité je, že to robí od srdca.

Autor: Kristína Makóová

Foto: Pinterest