Každý, kto vlastní psa a považuje ho za člena rodiny, už určite veľakrát premýšľal či mu jeho maznáčik naozaj rozumie, keď ho chváli alebo karhá. Máme pre vás výbornú správu! Vedci z Univerzity Loránda Eötvöse v Maďarsku preukázali, že psi nám rozumejú omnoho lepšie, ako sme si mysleli!

Maďarskí vedci sa rozhodli vytvoriť projekt Family dog (Rodinný pes), aby tým preukázali, že psi rozumejú ľudskej reči. Pre túto štúdiu využili magnetickú rezonanciu, aby zmerali mozgovú aktivitu 13-tich domácich miláčikov. Pri skúmaní však museli byť psíky mimoriadne disciplinované a nesmeli sa hýbať. Jedna z najdôležitejších podmienok bola vzájomná dôvera medzi človekom a domácim maznáčikom. Preukázalo sa, že pes dokáže rozoznať nielen význam slov a tón reči, ale vedia ich aj jednotlivo spracovať rovnako ako ľudia. Psí mozog spracováva slová pravou mozgovou hemisférou a ľavú využívajú na rozoznanie intonácie reči. Vedci tieto informácie zistili vďaka tomu, že využívali neutrálne frázy hovorené pochvalným tónom a naopak. Pri tomto pokuse sa zistilo, že psi dokážu rozoznať nielen význam slov, ale aj tón, akým im boli podané.

Odteraz si teda dávajte pozor, čo vašim miláčikom hovoríte a ak vás bude niekto poučovať, prečo sa rozprávate so psom, máte v rukáve nepriestrelný argument! :)

bez-nazvu

havino

havinovia

Video: YouTube | Foto: Eniko Kubinyi, Vilja a Vanda Molnárovi

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Miška H
Študentka žurnalistiky, ktorá miluje písanie a čítanie dobrých kníh, najväčšou vášňou však zostáva varenie a pečenie dobrôt. Verí, že sa dá vždy nájsť dôvod na úsmev. A so svojimi článkami sa vo vás pokúsi prejaviť emócie, poradiť, inšpirovať, pretože každá žena potrebuje občas chvíľku len pre seba. (: