Medzinárodných dní je dnes už toľko, že je naozaj ťažké si ich všetky zapamätať. A neustále nejaké pribúdajú! V decembri 2011 schválilo OSN 11. október ako Medzinárodný deň dievčat.

Napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, v niektorých krajinách sa dievčatám stále nepriznávajú ich práva. Hoci nie u nás na Slovensku, no v mnohých štátoch sveta sa stále vydávajú neplnoleté, na základe rozhodnutia ich rodičov. Inde sú diskriminované kvôli vzdelianiu, pretože ich nechcú prijať do škôl. Je smutné, že aj dnes niektoré štáty vnímajú nežnejšie pohlavie ako menejcenné. Práve to bol dôvod, prečo OSN vyhlásilo Medzinárodný deň dievčat, prostredníctvom ktorého by sa mali uznať základné práva a taktiež riešiť problémy, ktorým sú dievčatá globálne vystavované.

dievca

Dievčatá na svojich pleciach nesú znevýhodňovanie a diskrimináciu každý deň. Podľa OSN je prostredníctvom analýz a údajov členených podľa pohlavia možné náležite pochopiť príležitosti a výzvy, ktorým maloleté čelia. Zároveň možno sledovať pokrok smerom k riešeniu ich najnaliehavejších problémov. Ambíciou je, aby pokrok dievčat nebol pokrokom len pre ne, ale aj pre ich rodiny, komunitu a spoločnosť. Preto sa OSN rozhodlo dať tohtoročnému Medzinárodnému dňu dievčat tému ,,Napredovanie dievčat = napredovanie cieľov: Čo sa pre dievčatá počíta”.

sPripomeňte si dnes, že kedysi ste boli aj vy malé dievčatko, ktoré malo to šťastie, že sa nenarodilo niekde, kde by ju v 12 rokoch vydali. Každé dievča má právo na šťastné detstvo a veselé dospievanie. A práve o tom je dnešný deň – neupierať im ich práva.

Zdroj: OSN | Foto: Pixabay

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Maťa
Nechýba jej bulharský temperament a s vášňou sa púšťa do nových vecí. Miluje knihy, čokoládu a fitnes. S otvorenou náručou prijíma adrenalínové výzvy a rovnako aj tie žurnalistické.