Žiaľ, choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď niektoré z nich priamo neohrozujú život, vedia spôsobiť poriadnu traumu. Svoje o tom vie aj 21-ročná Ash Soto, ktorej bola v puberte diagnostikovaná nepríjemná porucha pigmentácie.

Vitiligo je kožná choroba, pri ktorej dochádza k strate pigmentu. Široká verejnosť sa o nej dozvedela hlavne v spojitosti so zosnulým spevákom Michaelom Jacksonom, ktorý údajne touto chorobou trpel (aj keď u neho človek nikdy nevie :)). Mladučká Ash mala len 12 rokov, keď jej viditeľné zmeny na koži začali vo veľkej miere strpčovať život. Rovesníci ju nechceli vpustiť medzi seba a ona sa pred svetom skrývala v dlhých rukávoch a nohaviciach. Pre dievča v teenagerskom veku naozaj problém!

Od komplexu k umeniu

Postupom času si Ash uvedomila, že skrývanie situáciu nezmení. Nedokáže byť obyčajnou a zapadnúť do davu. Rozhodla sa preto, že so vztýčenou hlavou prijme to, čo jej osud nadelil. Najprv odložila dlhý rukáv, neskôr prišiel kreatívny nápad – premeniť chorobu na umenie! „Nikdy som si neuvedomila, aké je moje vitiligo krásne, až kým som jednotlivé škvrny neobtiahla čiernou fixou,“ vyjadrila sa pre Daily Mail. Je chodiacim umeleckým dielom, čo jej pomáha vyrovnať sa so svojím údelom. „Čo by iní mohli vnímať ako nedokonalosť, som premenila na niečo krásne a oveľa viac akceptovateľné ako predtým.“

Kožná choroba Vitiligo ako umenie.

Kožná choroba Vitiligo.

Kožná choroba Vitiligo ako umenie.

Kožná choroba Vitiligo ako umenie.

Žena s kožnou chorobou Vitiligo.

Žena s kožnou chorobou Vitiligo.

Zdroj: boredpanda.com | Foto: Instagram