Po pôrode sa každá žena teší, že zvládla tú náročnú cestu a priviedla na svet dlho očakávané dieťa. Ide o skutočne veľký zážitok, z ktorého sa dá dlho čerpať energia, šťastie, pozitívum. Keď však toto ópium pominie, nastáva krutá realita.

Kilá navyše, strie na bruchu, zadku, stehnách a prsiach, ktoré sa nedajú len tak vygumovať. Pri pohľade do zrkadla je jasné, že sa na vás díva síce šťastná, no strapatá žena s výraznými telesnými nedostatkami a výmena celého tela je priam nevyhnutná. Vy máte však dnes plnú hlavu starostí o dieťa, ktoré si po pôrode vydupalo prvú priečku vašej pozornosti a na vás už jednoducho neostáva čas. Pri každom pohľade vášho muža premýšľate, či ste pre neho stále dosť atraktívna, keďže on je aj naďalej vo forme a príchodom dieťaťa sa pre neho nič nezmenilo. Stále má na seba dostatok času, pretože VY všetko zvládate s prehľadom. Cez deň je v práci a večer si zájde do fitka, prípadne na pivo s kolegami. Po príchode domov hodí svoje ponožky vedľa postele, naje sa, zašpiní si košeľu, chvíľu sa pohrá so svojou ratolesťou a ešte mu ostane čas sadnúť za počítač a zahrať si hru, pozrieť stávky a aktuality na webe. Zatiaľ, čo on venoval svoj čas sebe, váš deň prebiehal nasledovne..

Živý alarm hneď ráno

Ráno vás svojim nežným hláskom prebudí živý budík, ktorý sa nedá posunúť o 5 minút, ani vypnúť. Dieťa prebalíte a nakŕmite, aby prestalo plakať. Následne ho necháte odgrgnúť. Niekedy to trvá pár, inokedy desiatky minút. Po odgrgnutí sa dieťa ovracia následkom refluxu, ktorý žiaľ nie je možné ovplyvniť a vy idete svoj malý poklad prezliecť. Chvíľu sa pohráte, uložíte dieťa spať a veríte, že budete mať chvíľu iba pre seba.

Status? Hladná, smädná, v pyžame a bez sprchy!

K čítaniu Slovak Woman si idete vziať pohár vody a zrazu sa pristihnete, ako umývate fľašku od mlieka. Začínate registrovať pyramídu riadu v dreze, ktorá tam straší od včera a pre lepší pocit sa púšťate do umývania tej kopy a postupne do upratania celej kuchyne. Skontrolujete čas! Počas celkom dobrého „timingu“ očistíte pár zemiakov, cviklu a dáte ju variť do pary, aby malo vaše dieťa čo obedovať. Keď ste utreli a odložili riad, idete do kúpeľne odniesť použité utierky. Po uzretí haldy bielizne na pranie vám to nedá a púšťate práčku. Vtedy si uvedomíte, že už ubehlo dosť času a vaše dieťa sa o chvíľu bude opäť dožadovať pozornosti. Idete ho skontrolovať a zistíte, že sa už prebudilo a čaká na vás. Vezmete dieťa, nakŕmite ho, prebalíte, prípadne prezlečiete a začnete sa hrať. Po hodine a pol začne byť opäť unavené a vy ho ukladáte k spánku. Keď zaspí, konečne si sadnete na sedačku a kým si stihnete vyložiť nohy na „zacapkaný“ stôl od čokolády uvedomíte si, že je jedna hodina poobede. Status? Hladná, smädná, v pyžame a bez sprchy!

Rodinný obed

V chvíľke voľného času zháňate niečo k zakusnutiu a doháňate pitný režim. Po ruke sú iba zvyšky z večere a keďže doprala práčka, ponáhľate sa rozvešať prádlo. Dieťa sa budí a vy máte stále v ruke pár manželových deravých ponožiek. Sama neviete čo skôr, malé sa chce hrať, piští od nudy. V zúfalstve a tikom v oku beriete knižku, spievajúcu opičku a snažíte sa dieťa zabaviť. S ďalším časom kŕmenia siahate po ovocnom pyré. Konečne máte možnosť najesť sa, nakoľko ratolesť hádže jedlo všade vôkol seba a vy ste, samozrejme, tým najvhodnejším terčom. Po nakŕmení a prebalení obliekate dieťa na prechádzku. Sama si stihnete akurát tak napatlať make-up, špirálu na riasy a vypnúť vlasy s pyré do vrkoča. Aj keby ste sa najradšej videli doma v posteli alebo pri mori s exotickými tanečníkmi, počasie k vám dnes bolo zhovievavé, a tak sa prechádzate po vonku, kým vaše dieťa v kočíku spí. Občas chcete mať aj vy opäť pocit, že ste stále mladým dievčaťom, ktoré nemá žiadne starosti a môže čokoľvek. Chlapi sa už za vami neotáčajú, diskotéky sú v nenávratne, a tak sa aspoň stretávate v meste s ďalšími matkami, s ktorými klebetíte o plienkach a pokrokoch detí. Mamička Simona sa nám zverila: „Milujem byť matkou, ale niekedy mám pocit, že môj život sa stal rutinou. Čas nemám ani na záchode, kde so sebou musím brať malú, lebo sa akurát učí pohybovať. Pod zámienkou, že idem na prechádzku odchádzam z domu s nádejou, že urobím nákup, prípadne ohovorím s inou matkou mladé dievčatá so značnou závisťou voči ich bezprostrednému životu.“

Večerná pohoda

Ako uteká krok za krokom, tak sa stráca aj deň za dňom. Ubehnú ako voda a ani sa nenazdáte, prichádza domov muž, opora v najťažších chvíľach. Na stole si všimne tanier od vášho raňajkoobedu, rozhádzané hračky na koberci a má silný pocit, že ste celý deň iba sedeli pred televízorom. Vtedy vám ide vybuchnúť hlava od nervov a zlosti a zavriete sa na minútu v kúpeľni, aby ste sa upokojili. Poznáte to? Andrea: „Keď príde Miro z roboty, vezme malú na ruky, chvíľu sa zahrajú s komentom „veď to nie je nič náročné“ a podá mi ju na kŕmenie. Prednedávnom som mu ako odpoveď pustila záznam zo svadby kedy hovoril, že pri mne bude stáť v dobrom i zlom. O on? Zasmial sa a povedal, že veď mu stojí!“ Mnohé páry sa dostávajú príchodom dieťaťa do rutiny, ktorá sa zdá najmä pre ženy bezvýchodisková. Pribúdajúcimi starosťami nadobúdajú pocit, že v manželstve slúžia len ako stroje pre uspokojenie potrieb manžela a dieťaťa. Keď si už žena myslí, že po jeho uložení prichádza chvíľa pre ňu, začína variť, aby mal jej muž obed v práci a aby sa aj sama konečne najedla. Aj počas toho niekoľkokrát skontroluje dieťa, či spí alebo niečo nepotrebuje.

2

Kam sa podel intímny život?

Je konečne noc a skutočne prichádza čas, kedy si matka na plný úväzok môže dopriať sprchu, odlíčiť si nepodarený make up a umyť zuby. Silvia: „Pri pohľade do zrkadla občas premýšľam, či som stále atraktívna pre svojho manžela. Občas ma napadne, prečo si všetko muselo odniesť moje telo, prečo som sa stále nedostala do formy, kedy budem mať konečne čas na seba, aby som mohla začať cvičiť? Tiež ma párkrát napadlo, či o mňa vlastne ešte ten môj stojí alebo nezačne behať za ženami s dokonalou postavou. Nehovoriac o tom, že už ani neviem, čo je to se*. Keď si večer líham vyčerpaná, od muža nepríde žiadny náznak a výzva a tým je pocit, že mi bude neverný o to silnejší.“ Kde by sme však boli, keby sme sa dookola ľutovali? Nejedna matka sa vyjadrí, že pri pohľade na dieťa cíti neskutočnú radosť. Všetka obeta a odriekania stoja za to. Keď sa k tomu pridá objatie od milovaného muža, prejdú vás aj tie hriešne myšlienky.

Po celom vyčerpávajúcom dni si zas bez romantiky a erotiky líhate do postele, aby ste ráno vstali a prežili ďalší úžasný deň v pyžame až do obeda, s neumytými vlasmi, hladná, smädná, ale spokojná, že vaše dieťa má všetko, čo potrebuje. Váš muž má na seba ozaj dosť času, vy však máte nesmierne veľa času na vaše dieťa, a to je omnoho viac!

Autor: Michaela