V tomto období, kedy sa počasie výrazne ochladilo a v ovzduší je mnoho chorôb, sme nútení siahať po rôznych alternatívach liečby. Prečo je lepšie brať, pri akýchkoľvek problémoch, radšej prírodné liečivá ako chemické lieky?

Odpoveď sa ukrýva v dvoch jednoduchých slovách, ,,prírodné“ a ,,chemické“. Predpokladáme, že ak to nie je nevyhnutné, nikto z vás nechce mať v tele chémiu. Lieky ako také vám možno pomôžu zbaviť sa problémov, no nikdy nie bez toho, aby vám poškodili iný orgán. Vo väčšine prípadov si to odnáša práve pečeň, ktorá slúži ako detox organizmu a je nevyhnutné, aby bola v dobrom stave. Zamysleli ste sa už niekedy nad otázkou, ako dlho vám vlastne lieky pomáhajú? Mnohokrát sa vyskytuje problém, že choroba, ktorú prostredníctvom tabletiek ,,liečite“, sa stáva opakovanou. Kúpou liekov podporujete aj farmaceutický priemysel, ktorý propaguje práve chémiu a nie prírodnú alternatívu liečby. Pýtate sa prečo? Tým, že ľudia nakupujú lieky je ich imunita oslabená, sú náchylnejší na choroby a častokrát sa prejavujú aj rôzne vedľajšie účinky, na ktoré použijete z lekárne ďalšie lieky. Je to ako začarovaný kruh, ktorý je médiami podporovaný z každej strany.

das2

Čo by ste však povedali na alternatívnu medicínu, ktorá niekedy dokáže skutočné zázraky? Pravdou je, že bylinky zaberajú postupne a o niečo pomalšie, ako lieky. Ich výhodou je, že nezamoria organizmus, sú bez vedľajších účinkov a váš zdravotný problém by mal byť vyriešený dlhodobo, ak nie natrvalo. Keby sa však náhodou opakoval, môžete bylinkový proces opakovať s čistým svedomím.

Rady a tipy:

Máte každý mesiac bolestivú menštruáciu? Čo ak by ste namiesto uvoľňujúcich ružových tabletiek vyskúšali použiť esenciálny levanduľový olej? Treba ho natrieť pod bruško alebo si dať do vody 2,3 kvapky a vypiť. Účinne pôsobí proti kŕčom, protizápalovo a pomáha aj pri ekzémoch. Ak na vás lezie chrípka, nádcha, objaví sa opar na pere, akné alebo problém s močovým ústrojenstvom, vtedy je tým pravým orechovým ,,tea tree“ olej (výborný je v kombinácií s kapucinkou). Pôsobí ako prírodne antibiotikum a nebojte sa ho aplikovať do hrdla alebo čaju, tiež cca 2 kvapky.

Aj keď je už leto a čas dovoleniek za nami, žalúdočné problémy sa môžu objaviť kedykoľvek. Nepochybujeme, že žiadna z vás nechce zmeškať významnú udalosť alebo presedieť deň voľna na toalete iba kvôli tomu, že ste zjedli niečo zlé. V tomto prípade vám pomôže citrónový esenciálny olej, ktorý je vhodný pri hnačkách či zvracaniach. Upravuje pH žalúdka a pôsobí protibakteriálne. Účinkuje aj ako ,,bielič zubov“! Ak vám môžeme odporučiť, vyskúšajte ho v kombinácií s pepermintovým esenciálnym olejom, ktorý je priam vynikajúci pri bolesti žalúdka, no taktiež je veľmi silný, takže nič neprežeňte.

as4Či už športujete, zvládate stresové situácie alebo jednoducho žijete svoj bežný deň, ani vás neobíde potenie sa. V tomto prípade vám pomôže šalviový krém, ktorý príjemne chladí, v lete pôsobí na bolesti hlavy z tepla, ošetruje spálenú pokožku po opaľovaní, upokojuje po holení či depilácii. Verný pomocník do každej kabelky! Pri reume, bolestiach kĺbov a svalov alebo športovom výkone, po ktorom nastáva svalovica, je vhodný borievkový, teda jalovcový krém. Po vmasírovaní znižuje bolesť, prekrvuje, odstraňuje únavu, ale aj modriny. Pre tie dámy, ktoré majú neustále studené nohy, ho odporúčame pravidelne natierať.

Príroda nám poskytuje toľko možností, tak prečo ich ignorovať?

Autor: Michaela Šanková

Foto: Pinterest