Financie sú háklivou témou, no všetci dobre vieme, aký neuveriteľný vplyv majú na kvalitu života. Aj povestné: “Za peniaze si zdravie nekúpiš,” je v dnešnej dobe skôr nezmyselnou frázou. To vie každý, koho zabolí zub alebo potrebuje nové okuliare. Vyžiť z minimálnej mzdy si na vlastnej koži odskúšala aj slovenská blogerka a takto to dopadlo…

Blogerka Jozefína Majchútová sa rozhodla, že mesiac bude čeliť tvrdej výzve – vyžiť z minimálnej mzdy. O to smutnejšie je, že množstvo obyvateľov na Slovensku rovnakej finančnej situácii nečelí len spomínaný mesiac, ale mnohokrát sú to roky či celý život.

“Ak by ste náhodou nevedeli, minimálna mzda na Slovenku je 435 eur v hrubom, čo v čistom predstavuje čiastku 374 eur,” uvádza čitateľov do deja finančného experimentu blogerka. Je potrebné taktiež povedať, že vyžiť z “minimálky” vyskúšala dievčina v Bratislave.

Po odpočítaní všetkých nevyhnutných výdavkov zostalo Jozefíne na účte 141,5 eura na živobytie a stravu na celý mesiac. To znamená, že na deň mohla minúť maximálne 4,56 eura. V sumári neľahkého mesiaca ale priznala, že používala aj stravné lístky, čiže jej denný limit bol vyšší, ale zanedbateľne.

Blogerka sa musela kvôli obmedzenému príjmu zriecť mnohých vecí, bez ktorých si väčšina z nás nevie predstaviť svoje bežné fungovanie. Električenka alebo koláčik a káva v kaviarni sa stali luxusom. “Nemohla som si dovoliť úplne normálne a prirodzené veci, ako napríklad kino s priateľmi, vínko či nespočetné večerné posedeníčka. To všetko bolo preč. Dokonca som si tento mesiac nekúpila žiadnu knihu, pretože som si ju nemohla dovoliť,” spovedá sa Jozefína.

Jej život sa počas experimentu zmenil na nepoznanie. Nakupovala výlučne akciové potraviny a svojich obľúbených pochúťok sa musela vzdať. Na jedle zároveň aj najviac ušetrila, lebo si začala pravideľne variť. “Tento mesiac som si nekúpila na seba oblečenie, nekúpila som si žiadne knihy, nebola som v kine ani v divadle, ani na koncerte, ani na žiadnom podujatí, kde by som musela platiť,” vzdelávanie a kultúra chýbali dievčine najväčšmi.

Jozefína si počas jedného mesiaca vyskúšala život “z ruky do úst”. Po celý čas neustále uvažovala nad peniazmi a rátala ich, čo ju neraz deprimovalo. Stále žila v neistote a obavách a bála sa nečakaných výdavkov. Keď sa jej odtrhol z čižmy podpätok, stali sa nenositeľnými, lebo nemala na ich opravu. Jej výhodou bolo, že to neboli jej jediné topánky. “Uvedomila som si, že ja sa starám len sama o seba a z týchto peňazí som ledva PREŽILA. Píšem prežila, lebo z minimálnej mzdy sa dá prežiť, ale nie žiť! Sú tu aj ľudia, ktorí z minimálnej mzdy živia rodiny, a to mi príde už naozaj nemožné.”

“Tento mesiac bol pre mňa veľmi náročný, veľmi si vážim ľudí, ktorí dokážu z tejto sumy vyžiť. Neviem si predstaviť, ako by som z tejto sumy mala fungovať mesiac čo mesiac,” uzatvára nemilú skúsenosť s minimálnym stanoveným mesačným platom blogerka.

Zdroj: majchutova.blog.sme.sk Foto: giphy, majchutova.blog.sme.sk, pixabay

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Ivetka
Milujem filozofiu a hlbokú noc, vtedy mi to myslí (aj píše) najlepšie. Múdrosť a krása sú pojmy, ktoré obdivujem...a ani náhodou nie som obyčajné dievča.