Vláda Igora Matoviča je od samého počiatku jej pôsobenia vystavená veľmi ťažkým rozhodnutiam, ktoré budú v čase krízy pre Slovensko kľúčové. Jej druhé rokovanie dalo vzniknúť novým opatreniam, zabraňujúcim šíreniu koronavírusu. Vo veľkej miere sa dotknú života seniorov, vlakov zadarmo, ale i nosenia rúšok, ktoré budú odteraz pre každého z nás POVINNÉ.

Premiér Igor Matovič dnes ráno predstavil rozsiahly balík opatrení proti COVID-19, ktoré vláda plánuje už čoskoro uviesť do platnosti. Sú reakciou na 19 ďalších prípadov nákazy. Na Slovensku ich máme potvrdených dosiaľ 204. (Na porovnanie, Španielsko iba za dnešný deň ohlásilo 4537 nových prípadov a 385 úmrtí.)

Na aké opatrenia by sme sa teda mali v najbližších dňoch pripraviť?

Núdzový stav pre zariadenia sociálnych služieb: Tento krok má chrániť predovšetkým najzraniteľnejšiu skupinu ľudí – seniorov. Zahŕňa okrem iného to, že domovy dôchodcov pozastavia činnosť denných stacionárov a prijmú nové hygienické pokyny.

– Nedeľa sa pre obchody stane sanitárnym dňom: Potraviny, drogérie, obchody s krmivom pre zvieratá a trafiky budú v nedeľu uzavreté, aby sa vykonali hygienické opatrenia a predavači si oddýchli od náročnej práce. Tovary, ktoré pre obete krízy prináša charita alebo štát, budú oslobodené od cla.

– Dôchodci budú vychádzať zo svojich domovov len v nevyhnutných prípadoch: Štát apeluje na to, aby seniori zostávali doma a o pomoc s nákupmi či inými nevyhnutnosťami sa radšej obrátili na iných. Pre seniorov nad 65 rokov tiež začnú platiť špeciálne otváracie hodiny, vždy od 9:00 do 12:00. Vláda je v prípade núdze pripravená zaviesť aj zákaz vychádzania pre určité skupiny ľudí. Mestá a obce poverila tým, aby zaviedli telefónne linky pre dôchodcov, prostredníctvom ktorých si budú môcť objednať donášku potravín a základných životných potrieb.

– Na COVID-19 budú vyčlenené tri nemocnice: Profilované budú tak, aby bola jedna na východe, jedna na západe a jedna v strednej časti krajiny. V iných nemocniciach budú taktiež prijímaní nakazení, avšak iba v špeciálnych na to určených pavilónoch.

– Nosenie rúšok bude povinnosťou: Kým nateraz sú rúška súčasťou základnej slušnosti, ktorou chránime iných, čoskoro budú pre všetkých občanov povinné. Budú musieť zakrývať nos aj ústa. Pre ľudí stojacich v radoch bude povinnosťou stáť v dvojmetrových odstupoch. Od konca marca sa bude taktiež všetkým ľuďom pri vstupe do obchodov, nemocníc a iných miest, kde sa hromadí viac jedincov, merať telesná teplota!

– Dočasné zrušenie vlakov zadarmo: Do termínu uzavretia škôl si budú musieť študenti za železničnú dopravu doplácať plnú cenu. Vláda zároveň vyzýva seniorov, aby necestovali hromadnou dopravou a obmedzili sociálny kontakt.

– Iné opatrenia: 

  1. Štát bude môcť využívať lokalizačné zariadenia v mobilných telefónoch, aby vystupoval ľudí, ktorí porušujú karanténu.
  2. Nebudú plynúť niektoré zákonné lehoty, napríklad do 30. apríla nebude môcť dôjsť k výkonu exekúcií majetku či dražobného práva.
  3. Pred nemocnicami a miestami, kde často dochádza ku konfliktom alebo porušeniam hygienických opatrení, bude prítomná polícia.
  4. Vláda nakúpi 200.000 testov. Pred každou odbernou nemocnicou bude zriadený tzv. drive-through – ľudia budú poskytovať vzorky krvi priamo z auta.
  5. Bude platiť zákaz na vývoz niektorých liekov zo Slovenska – týka sa to tých liečiv, ktoré sú potrebné pri liečbe COVID-19.
  6. Ak by to bolo nevyhnutné, niektorí príslušníci armády budú zaškolení ako sanitári.
  7. Ekonomické opatrenia budú prijímané čo najrýchlejšie, podľa ministra zdravotníctva Eduarda Hegera je však prvoradé zdravie občanov.

„Zatiaľ sme prijali opatrenia, ktoré považujeme v tejto chvíli za dostatočné. Zvyšujú ochranu najmä ľudí nad 65 rokov,” zhrnul balíček nových opatrení premiér Matovič.

Zdroj: TK | Foto: Facebook, Pixabay