V prvých dňoch pandémie sa v súvislosti s koronavírusom spomínalo iba niekoľko základných príznakov, ku ktorým patrili záchvaty kašľa a vysoké teploty, niekedy boli nanajvýš spomenuté bolesti hlavy či svalov. Neskôr sa ukázalo, že niektorí odolnejší pacienti vykazujú „len” stratu čuchu, tráviace ťažkosti alebo menej nápadné symptómy, vďaka ktorým o chorobe ani nemusia vedieť. Lekári na celom svete však začali evidovať aj ďalšie príznaky COVID-19. Tentokrát sú neurologického pôvodu.

Nezávislé zistenia lekárov po celom svete v týchto dňoch zarážajú svet. Neustále sa totiž zdanlivo objavujú ďalšie a ďalšie symptómy, ktoré poukazujú na možnosť nakazenia sa novým koronavírusom. Je ich už také množstvo, že sa ľahko dajú zmýliť nielen s bežnou chrípkou, ale aj s alergiami, dôsledkami stresu alebo požitím skazených potravín.

Náznak, že COVID-19 by mohol mať aj neurologické prejavy, prišiel až so 74-ročným pacientom na Floride. Do nemocnice prišiel s kašľom a horúčkou, keď však röntgen vylúčil zápal pľúc, lekári seniora poslali domov. Na druhý deň prišiel opäť. Nielenže sa mu zvýšila teplota a mal problémy s dychom, nedokázal si ani spomenúť na vlastné meno, pričom po chvíli viac nebol schopný prehovoriť, len sa zaháňal rukami a zdanlivo trpel záchvatom.

U seniora sa síce neskôr potvrdil koronavírus, no spočiatku dávali lekári neurologické ťažkosti do súvislosti s jeho Parkinsonovou chorobou. Podobné prípady sa však v ďalších dňoch začali množiť. Napríklad v americkom Detroite, kde do nemocnice prišla len 50-ročná žena. Sťažovala si na bolesť hlavy, bola výrazne zmätená a po pár minútach prestala úplne reagovať. Následné vyšetrenie mozgu odhalilo abnormálne opuchy, odumierajúce bunky a rozsiahle zápaly. Diagnóza znela: Nekrotizujúca encefalopatia v dôsledku prítomnosti vírusu COVID-19.

Veľmi podobné prípady začali postupne nahlasovať aj lekári z Talianska, Španielska a ďalších krajín. Výnimkou neboli ani takí pacienti, u ktorých sa dostavili záchvaty a blúznenie skôr než respiračné ťažkosti a horúčky.

Encefalopatiou postihnutí ľudia sú spravidla nesústredení až zmätení, majú záchvaty, správajú sa zvláštne, prípadne len bez pohnutia upierajú zrak do priestoru. Fakt, že aj takéto príznaky sa môžu spájať s COVID-19, varuje lekárov na celom svete, aby pacientov ošetrovali so zreteľom na nové skutočnosti a s maximálnou opatrnosťou.

Zdroj: Čas.sk | Foto: Depositphotos, Pixabay, Slovakwoman.sk