Má všetko, čo Slováci v panike robia, vôbec nejaký zmysel? Podľa infektológa je odpoveď na túto otázku nejednoznačná, no je si istý tým, že žiaden chaos nie je namieste. Pri správnom dodržiavaní hygieny a preventívnych opatrenich by totiž malo byť všetko v poriadku. A čo veľké nákupy trvanlivých potravín? Odpoveď vás zaskočí!

Umývanie rúk mydlom, vyhýbanie sa veľkým masám ľudí a dbanie na čistotu nášho bezprostredného okolia – to sú tri z najdôležitejších preventívnych opatrení týkajúcich sa koronavírusu, medzi ktoré, prirodzene, patrí aj vyhýbanie sa nakazeným oblastiam a kontaktu ľuďom s príznakmi. Je to to najlepšie, čo v tejto chvíli môžeme urobiť.

Na otázku, či by sme mali aj naďalej hromadne vykupovať trvanlivé potraviny, má popredný infektológ prof. Pavol Jarčuška jasnú odpoveď: ,,V prípade pandémie by chýbali skôr čerstvé potraviny, no žiaden hladomor pre koronavírus nehrozí. Samozrejme, mať doma isté zásoby jedla na kratšie obdobie má svoj význam. V prípade objavenia príznakov ochorenia totiž chorý nemusí riešiť bežné nákupy a šíriť nákazu do okolia, a zdraví ľudia sa, naopak, môžu vyhnúť verejným miestam s vyšším pohybom osôb, medzi ktoré patria aj obchody.”

Žiadne extrémne veľké nákupy by sme teda riešiť nemali, ešte dôležitejšie však je ignorovať “zaručené” ľudové múdrosti. Na internete sa totiž objavilo množstvo zvláštnych rád, medzi iným aj odporúčané pitie chlórového roztoku. Profesor Jarčuška preto dôrazne varuje ľudí, aby nenaleteli na podobné hlúposti – mohli by si totiž privodiť veľké zdravotné ťažkosti. ,,Apelujem na zdravý rozum a odporúčam občanom v súvislosti s prevenciou počúvať štátne a verejné autority,” dodal na margo najrôznejších receptov na posilnenie imunity alebo zahubenie vírusu v počiatočnom štádiu.

Očkovacia látka proti COVID-19 zatiaľ neexistuje, aj samotná Svetová zdravotná organizácia preto zatiaľ nevylučuje možnosť vypuknutia pandémie. Tá by, bohužiaľ, zaskočila nepripravených nielen Slovákov: ,,Máme špičkové pracoviská so skúseným personálom na zvládnutie závažných epidémií. Žiaden štát však nemá dostatok lôžkových kapacít na prijatie enormného počtu chorých pacientov v čase pandémie.

Napríklad pri pandémii chrípky vyvolanej vírusom A(H1N1) z rokov 2009-2010 bolo na našej košickej klinike a pracoviskách anestéziológie a intenzívnej medicíny hospitalizovaných 22 pacientov s vážnym priebehom ochorenia. Z nich 19 ochoreniu nakoniec podľahlo. Tento počet sa dal zvládnuť, no v prípade scenára s tisíckami vážne chorých bude nutné vytvoriť väčšie množstvo lôžok. V prípade masívnejšieho výskytu ochorenia u nás je pripravená na väčší počet infekčne chorých vojenská nemocnica v Lešti.”

Infektológ však ešte raz dôrazne odporúča nešíriť paniku. Na svete síce je už viac ako 110.000 nakazených (dosiaľ sa eviduje približne 3.800 úmrtí), no pravdepodobnosť podľahnutia chorobe je v prípade zdravého človeka v podstate nulová: ,,Takmer všetky obete mali rôzne chronické ochorenia – srdcovo-cievne, respiračné alebo cukrovku. Úmrtia bez pridružených chorôb netvoria ani jedno percento!”

Mladých a produktívnych ľudí sa teda vírus COVID-19 v podstate netýka, detí pod 9 rokov už vôbec nie – riziko úmrtnosti je u nich rovných 0 %. V tomto ohľade sú, prirodzene, najviac ohrozené staršie osoby. Vo veku 60 – 69 rokov sa pravdepodobnosť šplhá na 3,6 %, pri 70 – 79-ročných ľuďoch je to už 8 %, 80 a viac roční potenciálni nakazení by nákaze podľahli na 14,8 %. Ani to však nie je až tak vysoké číslo, aby sa dopredu obávali toho najhoršieho možného scenára.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Cas.sk | Foto: Facebook, Instagram