Možno ste si už na sociálnych sieťach všimli, že sa tento týždeň nerozpráva o ničom inom, iba #PFW2015. Pre tých, ktorí nevedia čo táto skratka znamená je to Paris Fashion Week 2015.

Tento týždeň môžete fashion week zastihnúť v Paríži, kde sa momentálne vrhajú všetky oči sveta. Každý so zatajeným dychom sleduje, aké trendy budú prevládať túto jeseň/zimu, čím nás prekvapia dizajnéri, kto šokuje, kto sklame, kto na seba upriami pozornosť a kto si odnesie výsmech. A keďže internet je skvelá vec, aktuálne dianie v Paríži môžete sledovať priamo z pohodlia svojho domova. My vám v krátkosti zhrnieme, čo sa stalo počas uplynulých dní.

Keďže Paríž je zo všetkých 4. miest módy najvýznamnejší, všetko musí byť dokonalé. Už sme si mohli všimnú, že taký Chanel si pre nás pripravil posedenie v kaviarni inšpirované samotnou Coco Chanel, kde jej vzdali hold v podobe lodičiek. Valentino verejnosť absolútne prekvapil, keď do svojej prehliadky zakomponoval Bena Stillera a Owen Wilsona, ktorí si týmto spôsobom urobili jedinečné promo k pripravovanému filmu Zoolander 2. Dnešné Miu Miu bolo inšpirované zvieracími vzormi, Louis Vuiton vytvoril s nádychom rock´n rollu a retra sviežu kolekciu „cool girl“.

2

Alexander McQueen hviezdil scénou Conciergerie, kde bola uväznená Maria Antoinetta predtým, než bola sťatá a so svojími ženskými modelmi pripomínajúcimi 18. storočie. Pre Yves Saint Laurent nám Hedi Slimane pripravil rockový look na móle pripomínajúce štadión, na ktorom si vieme celkom živo predstaviť poriadne odpálený rockový koncert. Giambattista Valli prekvapil na svoj vkus mladou a príjemnou kolekciou so zaujímavými potlačami. V backstagi sa ohľadom nej ozývali slová ako „magic“, „tantric“, „kaleidoscopic“, „comfortable“. V Givenchy sa inšpirovali africkými účesmi a piercingami, ktoré vykúzlil Pat McGrath.

Predviedla sa aj Stella McCartney oslavujúca slobodu a skúmajúca klasiku, Chloé, ktorá si pripravila prehliadku symblicky na MDŽ inšpirovaná 70. rokmi, John Galliano, ktorý nás trochu sklamal nudnou kolekciou. Junya Watanabe priniesol niečo, čo tu ešte nebolo a 2D konštrukcie previedol do 3D, miestami pripomínajúcimi škôlkarské časy, kedy ste si vystrihovali z papiera rôzne vzory. Yohji Yamamoto sa predstavil so svojou ako vždy temnou kolekciou, Alexander Wang pre Balenciagu s rešpektom pre eleganciu ale svojím šmrncom a Moschino so svojou Looney tunes kolekciou, kde si na svoje prídu veľké deti. Rezonovalo však aj mnoho, mnoho ďalších mien, ktoré priniesli rôzne, zaujímavé kúsky.

Keďže je PFW veľká udalosť, mnoho hviezd nielen módneho sveta si to namierilo do mesta lásky a prvých radov prehliadok, medzi ktorými nechýbali celebrity, návrhári veľkých módnych domov, blogeri, kritici a aj… Anna Wintour. Asi najväčšiu pozornosť na seba upriamovala Kim Kardashian, ktorá si pre PFW nechala odfarbiť  vlasy a potom (ne)šokovala šatami, cez ktoré jej bolo vidieť úplne všetko. Nebola však jediná, kto pre PFW zmenil look a nachvíľu jej pozornosť ukradol Jared Leto, ktorý sa tak isto nechal odfarbiť a ostrihal svoje „Ježišovské“ vlasy aj bradu.

1

Medzi pozvanými nechýbali krásna Lily James, Lorde a Kanye West (logicky), Selena Gomez a Chloe Moretz na Louis Vuitton show, staršia sestra Cary- Poppy Delevigne, elegantná Lady Gaga na Balenciagovi, Ben Stiller a Owen Wilson, ktorí ukradli show prehliadky Valentina, Chris Jenner podporujúca svoju dcéru na Channel prehliadke, Woody Harrelson s Carou Dellevigne na Stelle McCartney, Jessica Chastain na Givenchy, Dakota Johnson z 50 Shades Of Grey na priehliadke od Diora, Audrey Tatou z Amélie na H&M prehliadke, Solange Knowles a Kelly Rowland na Lanvin a Balmain show, Paul McCartney na Stelle McCartney, Amanda Seyfried, Katy Perry, Salma Hayek, Olivia Palermo a mnoho iných na rôznych prehliadkach a after-party.

Nevybláznili sa však len hviezdy. Fashion weeky sú najväčšia udalosť pre blogerov, modelky a editorov. Tí sú často pod najväčším tlakom, keďže sa prezentujú svojimi outfitmi, móda je ich práca a fiasko si dovoliť jednoducho nemôžu. Napriek tomu nezaháľajú a Instagram bol zrazu plný hashtagov PFW. Asi najsledovanejšími sa stali v poslednej dobe modelky Kendall Jenner, Cara Delevigne a Gigi Hadid, z ktorých sa stali ,,Ultimate BFF a vládnu celej sociálnej sieti. Rovnako sa však po boku mladších kolegýň objavujú aj megahviezdy ako Naomi Campbell a Kate Moss, ktoré jednoznačne kraľujú večierkom.

Autor: Katarína Mydliarová

Foto: Twitter