Čierna ako peklo, silná ako smrť a sladká ako láska! Taká je pravá turecká káva, ktorej vôňa preberie susedov na celej ulici. Jedna šálka v Turecku znamená 40 rokov úcty. Podávanie kávy je tu odjakživa spoločenskou záležitosťou a stala sa aj súčasťou mnohých rituálov, ako sú napríklad zásnuby a svadby. Okrem samotného receptu vám prezradíme aj zvyk, kde vďaka káve budúca nevesta vyjadrovala názor na svojho potencionálneho ženícha.

Nastávajúca nevesta prostredníctvom prípravy kávy signalizovala svojmu otcovi, čo si myslí o svojom budúcom partnerovi. Ak podávala veľmi sladenú kávu, bola šťastná a naznačovala ňou, že sa nevie dočkať svadby. V prípade, že na stôl priniesla polosladkú kávu, bola len odhodlaná rešpektovať názor rodičov. Pokiaľ však bola uvarená káva horká, budúcej neveste bol ženích nesympatický. A ak by ste aj vy rady svojmu okoliu čosi naznačili prostredníctvom kávy, máme pre vás návod, ako na to! :-)

Potrebujeme:

  • 3 kávové šálky studenej filtrovanej vody (1 ½ šálky studenej vody na šálku kávy)
  • 2 kopcovité polievkové lyžice tureckej kávy
  • cukor (množstvo podľa chuti)
  • džezva (kanvica na tureckú kávu, mosadzná, hore zúžená nádobka s rúčkou)

Postup:

Do džezvy nalejeme vodu, nasypeme kávu a cukor. Pomocou malej lyžičky premiešame a umiestnime džezvu na sporák, kde ju pozorne sledujeme na miernom ohni 3 – 4 minútky. Akonáhle sa káva začne ohrievať, na jej povrchu sa vynorí tmavá pena. Čajovou lyžičkou prenesieme trocha z peny do kávových šálok a vrátime džezvu späť na sporák. Keď bude zmes prichádzať do varu, nalejeme polovicu kávy z džezvy na penu v šálkach a opäť dáme kanvicu na sporák na 15 – 20 sekúnd. Potom vylejeme kávu až po okraj kávovej šálky. Podávame s vodou (ak je to možné, tak aj s tureckým medom).

Zdroj: foolproofliving.com, blog.kava.cz, hotcoffee.cz | Foto: flickr.com, giphy.com