Dámy, chystáte sa s partnerom spečatiť svoj vzťah v kostole? V tom prípade pre vás nemáme práve najlepšiu správu! Od začiatku roka bol totiž zavedený nový poplatok, ktorý ak vopred nezacvakáte, na sobáš vo vysnívanom kostole môžete akurát tak zabudnúť!

Ak ste sa rozhodli, že sa so svojim partnerom vezmete priamo v kostole, čaká vás novinka, ktorá platí od začiatku tohto roka. Tá sa týka poplatku za cirkevný sobáš, ktorý je stanovený na 10 eur. Dôvod, prečo sa tento poplatok zaviedol, je niekomu na smiech a inému na plač. Každopádne, za túto povinnosť môžeme podakovať pracovníkom matriky, ktorí tvrida, že cirkevný sobáš je pre nich omnoho viac pracovne náročnejší ako ten civilný, a preto by si mali za ich prácu ľudia priplatiť. Predseda Združenia miest a obcí Milan Muška však tvrdí, že 10 eurový poplatok nie je diskriminačný, no dalo by sa diskutovať aj o tom, či by v tomto prípade nemal byť spoplatnený aj ten civilný. Výška poplatku za sobáš je stanovená na 10 eur, no ak ho niekto nezaplatí, podľa zákona nemá nárok na sobáš v kostole.

Voči poplatku sa okamžite postavili mnohí Slováci, ktorí spísali petíciu za jeho zrušenie. 12–tisíc ľudí svojim podpisom žiada ministra vnútra Róberta Kaliňáka o to, aby poplatok okamžite zrušil. Je pravda, že predmetná suma ľudí nezruinuje, no množstvo Slovákov tvrdí, že štát by mal ľudí v rozhodnutí zosobášenia sa v kostole podporovať a nie im klásť pod nohy prekážky. V tomto prípade ide vraj o princíp, kedy vláda mladomanželov zbytočne zahŕňa povinnosťami, ktoré ich ešte aj stoja peniaze. Je teda len na ľuďoch, či petíciu dostatočne podporia a poplatok bude nakoniec zrušený alebo platný aj naďalej.

Zdroj: cas.sk | Foto: freepik