Príbeh ročnej bojovníčky Amélie zasiahol celý národ. Je veľmi bolestivé dozvedieť sa, že pre ťažko choré bezbranné dieťatko niekde existuje zázračný liek, ktorý by ju na 90 % dokázal jednorázovo a natrvalo zbaviť všetkých ťažkostí, má to ale háčik. Infúzia pochádzajúca z Ameriky stojí horibilnú sumu peňazí, ktorú bežná slovenská rodina nezarobí ani za tri životy.

Rozkošná princezná od narodenia trpí najťažšou formou spinálnej svalovej atrofie, čo v preklade znamená, že postupne prichádza o všetky svaly a nie je schopná pohybovať sa tak ako zdravé detičky. Ak sa dievčatko nedočká medicínskeho zásahu zo zámoria, bude neskôr úplne odkázané na prístroje a umelú pľúcnu ventiláciu, pričom jej šance na život môžu byť, bohužiaľ, veľmi mizivé.

malá amélia

Život rodičov malej Amélie sa otočil naruby, keď malo bábätko dva mesiace. Matka si začala všímať, že batoľa sa nedokáže hýbať takým spôsobom, ako sa to u detí v jej veku očakáva. Odvtedy sa domácnosť u rodičov Bartakovicsovcov zmenila na nemocničné prostredie, keďže príbuzní musia dcérke pomáhať takmer s každou činnosťou.

Liek pre dievčatko EXISTUJE!

Najsmutnejším na celom prípade sa stáva fakt, že pre závažnú diagnózu bol vynájdený liek s názvom Zolgensma. Jeho cena sa však pohybuje prudko nad hranicou bežného životného štandardu akejkoľvek slovenskej rodiny – stojí takmer dva milióny eur. Rodičia napriek tomu nestrácajú nádej, keďže práve toto liečivo má moc ich dcérku natrvalo zbaviť problémov.

V najbližších mesiacoch sa preto koná zbierka, kde môže ktorýkoľvek občas prispieť dobrovoľnou sumou peňaz. Termín na vyzbieranie cieľovej čiastky je stanovený do konca roka 2020, nakoľko sa liek podáva len deťom do dvoch rokov. Síce sa na prvý pohľad môže zdať, že nahromadiť dva milióny eur je nad rámec úsilia, stále nie je nič stratené a pomôcť môže naozaj každý.

Viac o overenej zbierke sa môžete dozvedieť na tomto odkaze s názvom “Darujme život Amélii.”

Príbeh bojovníčky Amélie

Zdroj: RTVS, Ludialudom.sk | Foto: YouTube, Facebook/Juraj Bartakovics