Z každej strany sa na nás denno-denne valí množstvo informácií o tom, prečo je pitný režim dôležitý. Všetci to poznáme, všetci o tom vieme, málokto ho však dodržuje. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa pitie vody nazýva režimom?

Organizmus potrebuje vodu v určitých etapách a v určitých množstvách. Možno tomu neuveríte, ale naše telo je vlastne zo 75% voda! Určite svojmu organizmu nepomôžete, ak jej denne vypijete len dva poháre, no ani vtedy, ak poobede o štvrtej doženiete pitný režim a vypijete naraz dva litre. Ako má teda správny pitný režim vyzerať? Je dôležité uvedomiť si, čo do pitného režimu patrí a čo nie. Káva, mlieko, džúsy, ovocné šťavy, dokonca minerálne vody s obsahom rozpustných minerálnych látok nad 500 mg – to všetko je mimo neho a neráta sa do denného potrebného prílivu vody do tela. Tým najlepším variantom je obyčajná čistá neperlivá či niektoré druhy stolových vôd. Dokonca sa hovorí, že aj z nesladeného bylinkového čaju si telo musí oddeliť vodu od prímesí čaju.

Netreba zabúdať ani na to, koľko vody musíte denne vypiť. Základným predpokladom je vzorec, podľa ktorého máte na 10 kg vašej telesnej váhy vypiť aspoň 4 dcl, čo znamená, že 60 kilogramový človek by mal denne prijímať aspoň 2,4 litra tekutiny minimálne (počet litrov vody = hmotnosť v kg x 0,04).

1

KEDY

Základom pitného režimu je piť vodu priebežne počas celého dňa, avšak 2/3 z celého denného príjmu by ste mali vypiť doobeda! Prečo? Pretože naše telo funguje ako biologické hodiny a obličky sú najvýkonnejšie v čase medzi 17.00 – 19.00 hodinou, kedy sa snažia z tela vylúčiť všetky škodliviny. Po siedmej hodine večer treba piť veľmi striedmo. Nechcete si predsa na noc zaťažiť obličky a už vôbec nechcete vstávať z postele kvôli toalete.

PREČO

Pretože voda je liekom na všetko. Prechádza celým telom, potrebuje ju každý orgán, potrebujú ju cievy pre dobré fungovanie, potrebujú ju črevá pre dobré spracovanie, potrebujeme ju kvôli prečisteniu od toxínov a iných škodlivých látok, potrebujeme ju na vnútornú každodennú očistu. Nezaobídu sa bez nej svaly, mozog, človek bez vody je unavený, malátny, prichádza bolesť hlavy. Potrebuje ju pokožka, aby bola krásna, svieža a oddýchnutá. Väčšinu svojich problémov si vieme vyriešiť skvalitnením pitného režimu.

AKO

Ako sa donútiť piť záleží od vášho životného štýlu. Či si položíte fľašu s vodou na pracovný stôl, či si nastavíte pripomienku, ktorá vám každú hodinu pripomenie, že treba vypiť pohár vody, je len a len na vás. Nezabudnite však, že zo začiatku – ak ste jej doteraz pili veľmi málo – sa budete musieť nútiť prijímať čo i len jeden pohár a s jej vzrastajúcim objemom priamo vzrastie aj vaša potreba „odskakovať si“, avšak to sa po čase upraví a pitný režim sa stane samozrejmou súčasťou vášho nového „ja“.

Tak neváhajte a dajte svojmu telu to, čo potrebuje už dnes. Nazdravie!

Autor: Katarína Rajňaková

Foto: Pinterest