Kedy vám naposledy povedal niekto niečo naozaj úprimné a od srdca? Kedy ste niečo, čo si skutočne myslíte a cítite ku človeku, vyjadrili vy sami? Ako sa hovorí, muži sú z Marsu a ženy z Venuše, no garantujeme vám, že všetci máme niečo spoločné. Každý z nás totiž potrebuje z času na čas počuť pochvalu alebo kompliment, ktorý mu rozjasní zamračený deň.

Existujú rôzne druhy komplimentov. Pre muža, pre ženu, pre dieťa, pre rodičov, pre priateľov… Ak chceme, aby padli na úrodnú pôdu, musíme vedieť odlíšiť, čo, komu a hlavne ako povieme. Chlapov najviac poteší ak im pochválime nielen oblečenie, ale najmä ich  úspechy, vlastnosti a schopnosti.

Ženu, samozrejme, najviac poteší, ak jej pochválite výzor, osobnosť a predovšetkým to, akou je jedinečnou ženou a matkou. Deti, najmä v útlom veku, si vyžadujú veľa pochvál, pretože budujú ich sebavedomie, ktoré budú v živote skutočne potrebovať. Netreba zabúdať ani na vašich priateľov, kamarátov, rodinu, pretože oni sú tí, ktorí pri vás stoja, nech sa deje čokoľvek.

Na čo ďalšie by sme mali pri komplimentoch myslieť?

Niekedy sa ťažko vyjadruje presne to, čo chceme povedať

Nevieme nájsť správne slová alebo sa jednoducho nájdu ľudia, ktorí nie sú až takí dobrí a komplimenty nie sú ich najsilnejšou stránkou. To ale neznamená, že čo povedali, nemyslia v dobrom. Preto sa hneď neurážajte. :)

V spoločnosti panuje rozdiel v komplimentoch, ktoré si vzájomne hovoria ženy alebo muži

Muži nemajú vo zvyku hovoriť komplimenty a už dvojnásobne si nechvália postavy či spodné prádlo. Za to ženy sú schopné si bez hanby pochváliť skutočne čokoľvek!

Používajte jedinečné a nie tuctové komplimenty

My, ženy, veľmi rady počúvame, hoc aj každý deň, aké sme krásne a chlapi, akí sú úspešní. Vymyslite špeciálny kompliment, ktorý sa hodí na človeka, ktorému ho chcete povedať a uvidíte, že sa bude cítiť úplne inak a potešíte ho o to viac.

Vnímajte svoje prednosti aj vy

Nemusíte zakaždým hanblivo poďakovať a tváriť sa, že to, čo vám práve niekto povedal, nie je vôbec, ale vôbec pravda. Buďte si vedomá toho, čo vám ľudia hovoria a vnímajte komplimenty ako uvedomelú pravdivú súčasť vašej osobnosti. Sebavedomie nie je nikdy na škodu. Samozrejme, stále v zdravej miere.

Hranice existujú aj pri komplimentoch

Preto si trochu dávajte pozor, v akej situácii chcete aký kompliment povedať. Päťkrát sa vám podariť môže, no zlé načasovanie môže padnúť na neúrodnú pôdu.

Rozdávajte komplimenty nielen iným, ale aj sebe

Pre naše vnútro je veľmi dôležité, aby nás nechválili len iní ľudia, ale aby sme aj my osobne vedeli o svojich jedinečných a pozitívnych vlastnostiach.

Ak neviete ako na komplimenty, tu je na začiatok zopár jednoduchých rád

Foto: weheartit.com, giphy. com