Keď nám skrachuje vzťah, máme tendenciu obviňovať partnera. Ale skúste sa zamyslieť… Nebola časť viny aj vo vás? Láska potrebuje veľa starostlivosti, nie je samozrejmosťou. Niekedy sa vo vzťahu, žiaľ, chováme, akoby sme sa stavili, že svojho partnera do určitého časového limitu odoženieme. Pozrite si nasledujúcich 6 príkladov, ako odohnať svoju ,,spriaznenú dušu“ a možno sa v nich spoznáte aj priamo vy. Potom si za rozchody rozhodne môžete iba vy sama!

Ak určité správanie praktikujeme dostatočne dlho, stane sa súčasťou našej osobnosti. Potom niektoré veci robíme s desivou prirodzenosťou bez toho, aby sme si uvedomovali, že tým pomaličky (alebo aj rýchlo) svoj vzťah ničíme. Takže, ako spoľahlivo rozložiť svoj vzťah? :)

1. Žiarlivostné scény, prenasledovanie a vypočúvanie

Staré, ale účinné! Overená klasika. Kontrolujte mu maily aj správy, volajte mu tak 4 – 5x za hodinu a analyzujte každú jednu minútu jeho dňa. Neverte ničomu, ale vôbec ničomu, čo povie- spochybnite každé jedno slovo. Len čo vojde do dverí, zahrňte ho výčitkami. Nebojte sa zvýšiť hlas – najefektívnejší je hysterický jakot, treba si ho trošku nacvičiť, ale tie účinky sú ohromujúce. :) A nezabudnite si pripraviť nechutnú scénu aj pre jeho kolegov. Rovno v jeho kancelárii alebo v zasadačke. Strápnenie pred kamarátmi či rodinou je tiež fajn, ale znemožniť ho na jeho pracovisku… tak z toho sa dočista zblázni.

2. Žiadne vyjednávanie, žiadna diskusia

V každom vzťahu sú problémy. Trik je zariadiť, aby sa každý problém neustále rozmazával, ale nikdy nevyriešil. Nepustite ho k slovu, nezdržujte sa jeho hlúpym vysvetľovaním- ešte by mohol prísť s konštruktívnym riešením. A vo svojom monológu sa len a iba sťažujte, vyčítajte, a ak to nepôjde inak, tak sa rozplačte a zamknite v izbe… A pokračujte, keď to už nebude čakať alebo si nebodaj namýšľať, že je celá záležitosť uzavretá. Ak sa vám aj napriek vašej snahe zdá, že sa všetko odoberá k nejakému zmieru, rýchlo vytiahnite úplne nesúvisiaci problém a začnite rozmazávať ten. Skúsený drvič vzťahov sa vie hádať až o 8. rozdielnych veciach tak, aby každú z nich ešte zhoršil…

3. Každodenná „buzerácia“ pre maličkosti

To, že žijete v spoločnej domácnosti a on prispieva na náklady ešte neznamená, že sa u vás bude cítiť príjemne. Dbajte, aby sa bál u vás urobiť čo i len jeden pohyb, aby niečo, nedajboh, nepoložil inak, ako to chcete mať vy. A do kúpeľne nech ide radšej s podrobným návodom- najlepšie by bolo, aby sa naučil močiť posediačky a sprchovať bez vody. Nech nič nenaznačuje, že u vás býva chlap. Ak niečo z týchto pravidiel poruší, dajte mu to pocítiť- čím intímnejšia záležitosť, tým hlasnejšia a hysterickejšia scéna. Veď čo je hrozivejšie ako zdvihnutá záchodová doska alebo špinavé ponožky na zemi? A aký je lepší spôsob, ako mu dokonale skaziť deň, ako neustále tieto záležitosti rozoberať? :)

4. Prevýchova nutná

Fakt, že s ním máte vzťah, ho môže ľahko uviesť v mylnú predstavu, že ho milujete takého, aký je. Takže hneď, ako to bude možné, začnite s prevýchovou. Na také somariny, akými je napríklad jeho obľúbená turistika, nie je čas. Stretávať sa budete zásadne len s vašimi priateľmi, lebo tí jeho sú trápni. Do kina zásadne len na romantické komédie- viete, že ich neznáša, ale to vám filmový zážitok rozhodne nepokazí. A jeho oblečenie? Je vám srdečne jedno, že sa v tom cíti pohodlne, vy mu vyberiete vhodnejšie kúsky…. Pri každej príležitosti mu dávajte pocítiť, že jeho názor vás nezaujíma. Uvidíte, ako sa krásne bude trápiť!

5. Nulová psychická podpora

Ak mu nemienite povedať niečo, čo ho vytočí alebo zraní, nehovorte s ním. Nie ste jeho psychológ ani matka. Nebudete predsa počúvať jeho nudné táraniny o tom, čo sa mu dnes podarilo alebo čo ho nahnevalo. Dajte mu najavo, že úbožiakov, ktorí žobrú o pozornosť, ozaj nemusíte. Ak aj napriek tomu začne hovoriť, dajte si záležať, aby bolo zrejmé, že vás to ani trochu nezaujíma- začnite telefonovať, SMS- kovať, alebo sa znudene zahľaďte z okna. Len nech, preboha, nenadobudne pocit, že zrovna u vás nájde nejaké pochopenie…

6. Zdvorilosť a slušnosť prísne zakázaná!

Ak pre vás partner urobí niečo krásne, prekvapujúce či romantické, možno budete v pokušení preukázať mu vďačnosť. Pozor na to! Poďakujete raz a stane sa z toho škaredý (zlo)zvyk. Ani sa nenazdáte a už budete ďakovať za každú jednu blbosť- keď vám uvarí kávu, kúpi šatku, otvorí dvere či zloží kompliment. Ale keď zhodíte všetko, čo pre vás urobí- káva je príliš horúca, šatky predsa nenosíte a ak áno, určite nie túto farbu a dvere si viete otvoriť sama, nie ste retardovaná- hneď ho z jeho naivity vyliečite. A určite tými trápnosťami typu: „chcem ti spraviť radosť,“ raz a navždy prestane.

Pre udržanie vzťahu možno nie je nutné študovať zložité a zdĺhavé návody. Možno stačí len niektoré veci NEROBIŤ. Alebo ich prestať robiť, keď vás prestane baviť byť večne single.

Foto: pixabay.com; Flickr.com; Youtube