V dňoch 1 – 5. júna sa na Slovensku uskutočnila úžasná charitatívna akcia, peletón pre hendikepovaných športovcov, ktorých podporilo množstvo známych osobností.  V poradí 8. ročník upozornil na potrebu pomáhať hendikepovaným ľuďom, ich rodinám i sociálne slabým v rôznych častiach Slovenska.

V rámci projektu sa naprieč celému Slovensku vydal bicyklovať 45 členný team zložený z hendikepovaných športovcov a osobností z rôznych oblastí spoločenského života.  Podujatie ,,Cez Slovensko na bicykli za 5 dní” odštartovalo 1. júna v Trenčianskych Tepliciach a skončilo sa 5. júna v Spišskej Novej Vsi. Ak sa pýtate, koľko kilometrov sa všetkým zúčastneným podarilo zdolať, bolo ich presne 420, vrátane 24. zastávok v rôznych mestách a obciach. Z hereckej oblasti podporili svojou účasťou akciu Bibiana Ondrejková, Zuzana Vačková, Přemysl Boublík, hudobníci Martin Harich, Jakub Petraník či Katarína Landlová, športovec Martin Šmahel, ale aj redaktori a moderátori Marián Lechan, Ján Mečiar, Samuel Migaľ, Janka Košíková, Ján Žgravčák a Ján Grexa.

prezident Andrej Kiska_AUTOR_Marián Garaj

Hendikepovaných športovcov podporil aj Prezident SR!

Aj keď tento projekt už opakovane podporujú mnohé známe osobnosti, každý rok sa k nim pridávajú aj nové tváre, ktorým záleží na šírení dobrej veci. Tento rok šlo o Martina Haricha, ktorý uzavrel prvú etapu trasy koncertom v Púchove a Richarda Lintnera, horúceho kandidáta na prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja. Asi najvýraznejším členom poslednej etapy cyklopeletónu sa stal Prezident Slovenskej republiky, Andrej Kiska, ktorý sa zúčastnil udalosti na trase z Novej Lesnej až do Popradu. Na svojom facebookovskom profile neskrýval svoje dojmy: „ŠPORT PRE DOBRÚ VEC: Dnes som sa na bicykli zapotil nielen kvôli počasiu. Spolu s hendikepovanými športovcami som absolvoval osem kilometrovú etapu na trase Nová Lesná – Poprad v rámci charitatívneho cyklistického podujatia Cez Slovensko na bicykli za 5 dní. Jeho cieľom je podpora hendikepovaným ľuďom a ich rodinám, a rovnako sociálne slabším. Obdivujem a veľmi si vážim ľudí, ktorí sa nepoddali svojmu osudu a napriek fyzickému hendikepu dokážu podávať fantastické športové výkony. A rovnako si vážim ľudí, ktorí sa im snažia pomáhať a organizujú podobné podujatia.“

prezident Andrej Kiska_01_AUTOR_Marián Garaj

Takmer 15 tisíc Eur odovzdaných tým, ktorí to potrebujú!

Organizátor Miroslav Buľovský bol z celej akcie i účasti významných osobností nadšený: „Pomohli sme rodinám, jednotlivcom a inštitúciám, ktoré to potrebujú v obciach Oravská Lesná, Tuchyňa, Zákamenné, Liptovský Hrádok, Nová Lesná, Dolný Smokovec, Poprad a Spišská Nová Ves.“ „Tých, ktorým sme pomáhali, si vyberali  sociálne komisie spomenutých obcí a miest.“

„V obci Tuchyňa sme darovali kúpeľný pobyt v hodnote 800 Eur pre postihnutého chlapca a jeho mamu, ktorá mu robí ošetrovateľku. V Starej Bystrici sme odovzdali poukaz do Gino Paradise Bešeňová v hodnote 400 Eur pre talentovanú školáčku. V Oravskej Lesnej zase pobyt pre 4 osoby pre tamojšiu sociálne slabšiu rodinu. V Oravskej Lesnej sme taktiež odovzdali kúpeľný pobyt pre hendikepované dievča a jej mamu, ktorá jej robí opatrovateľku,“ vymenúva jednotlivé dary organizátor akcie. „V obci Zákamenné na Orave sme darovali výťažok z neverejnej finančnej zbierky, ktorú sme si zorganizovali medzi sebou ako účastníci pelotónu – prispeli zdraví i hendikepovaní športovci. Celkovo sme medzi sebou vyzbierali a odovzdali 740 Eur a tiež pobyt pre 4 osoby do Gino Paradise Bešeňová pre tamojšiu sociálne slabšiu rodinu. Ďalší dar  – špeciálny bicykel v hodnote 5.200 Eur pre telesne postihnutého Ivana Šobáňa – bol odovzdaný v Liptovskom hrádku. V Dolnom Smokovci sme darovali domáci spotrebič v hodnote 500 Eur. V Novej Lesnej 3 domáce spotrebiče 3 sociálne slabším rodinám, v Poprade domáce spotrebiče 4 sociálne slabším rodinám a inštitútu pre bezdomovcov. Domáce spotrebiče sme darovali aj inštitútu pre bezdomovcov a inštitútu pre týrané ženy a tiež hendikepovanej Monike Štrauchovej v Spišskej Novej Vsi. Posledný deň sme teda odovzdali až 12 domácich spotrebičov v rámci Popradu a Spišskej Novej Vsi,“ dodáva na záver organizátor.

Odovzdanie bicykla IVANOVI ŠOBÁŇOVI_Foto_Parasport24

Je obdivuhodné, že ľudia si dokážu a chcú pomáhať aj z nezištných dôvodov. V rámci našej redakcie akcií fandíme a veríme, že budúci ročník bude ešte úspešnejší! :)

Foto: Parasport24

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Diana
Šéfredaktorka, ktorej vášňou je písanie článkov a starostlivosť o chod magazínu. Nemá problém s akoukoľvek zaujímavou i potupnou témou, pretože žurnalistika je smer, ktorému sa chcela venovať od útleho detstva. Okrem toho miluje svojho psa, rockovú kapelu, v ktorej spieva, číta starú anglickú literatúru a zaujíma sa o všetko podstatné i nepodstatné. :)