Janko Koleník bezpochyby patrí k našim najobľúbenejším slovenským umelcom, preto niet divu, že ho na televíznych obrazovkách vídame pomerne často. Naposledy to bolo v historickej krimisérii 1890, v ktorej si úspešný herec strihol rovno hlavnú úlohu, ženami obletovaného vyšetrovateľa Jánosa Martona. 

Jeden z našich najobsadzovanejších hercov mladej generácie je však pomerne dobre známy aj českému divákovi, a to vďaka úspešnému seriálu Českej televízie První republika, ktorá plánuje aj tretiu sériu tohto mimoriadne vydareného projektu odohrávajúceho sa v období medzi dvoma svetovými vojnami.

Budú mu rozumieť?

Janka si naši západní susedia veľmi obľúbili, a to aj vďaka tomu, že na nich z televíznych obrazoviek prehováral bezchybnou češtinou, ktorú herec dlhé mesiace poctivo trénoval. Tentoraz však bude všetko inak! TV Prima totiž nasadzuje do svojej programovej štruktúry jojkársky seriál z krásneho Betliara 1890, a to v pôvodnej, teda slovenskej verzii! O Čechoch je všeobecne známe, že nášmu jazyku priveľmi ,,nerozumejú”, predovšetkým mladšej generácii spôsobuje jazyková bariéra značný problém. Už viaceré recenzie k seriálu na českých portáloch naznačujú obavy, že snímok prepadne práve kvôli chýbajúcemu dabingu. Ako teda budú rozumieť slovenskému jazyku, ktorý je v seriáli navyše poznačený hromadou archaizmov a nárečových prvkov? Keď sa slova chopia žandári Martin Nahálka a Milan Ondrík, tak budú mať v hlave zrejme poriadny zmätok. Ešte šťastie, že v úspešnej kriminálke s komediálnymi prvkami hrajú aj českí herci Stanislav Majer a Filip Kaňkovský, ktorí rozprávajú svojou materinskou rečou. Ktovie teda, či pôvodný seriál TV JOJ zaujme rovnako aj českého diváka… Predpoklady na to rozhodne má!

Pripomeňte si úspešný seriál 1890 v našej galérii

seriál TV JOJ 1890 s Jánom Koleníkom v hlavnej úloheseriál 1890 mieri na TV Prima

Foto: Instagram