Český premiér Andrej Babiš informoval verejnosť o nákupe prvej dodávky liečiva zo zahraničia, ktoré bolo v niektorých krajinách schválené na používanie pri ochorení Covid-19. Účinnosť lieku má dosahovať až 80% a úspešne sa podáva pacientom s cieľom odvrátiť najhorší priebeh nebezpečnej respiračnej diagnózy.

Jedná sa o medikament s názvom Bamlanivimab (v skratke Bamlan), ktorý už nasadzujú lekári v USA, Kanade, Nemecku a Maďarsku. Funguje na báze poskytovania monoklonálnych protilátok do tela nakazeného pacienta, zabezpečujúc vysokú ochranu pred masívnym šírením vírusu v tele.

infuzia

Štúdie údajne preukázali 80-percentný účinok pri znižovaní množstva koronavírusu v organizme infikovaných jedincov, vďaka čomu sa vyhli napojeniu na umelú pľúcnu ventiláciu. Češi potvrdili nákup prvej dodávky od farmaceutickej firmy s názvom Eli Lilly, neskôr by chceli rokovať aj s ďalšou spoločnosťou.

Nový liek zatiaľ plánujú podávať v nemocniciach s cieľom zamedziť ťažkému priebehu covidu u hospitalizovaných osôb. Premiér Babiš považuje túto informáciu za veľmi pozitívnu a o bližšie detaily sa s občanmi podelil prostredníctvom minútového príhovoru na sociálnej sieti Twitter.

SLEDUJTE náš FACEBOOK a horúce pikošky sa dozviete medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

 

Zdroj: Twitter.com | Foto: Streamable.com, Pexels.com