Prezidentka Zuzana Čaputová sa síce o organizovaní celoplošného testovania dozvedela len z médií, no veľmi rýchlo prejavila v snahe o mierové riešenie komplikovanej situácie plné nasadenie. Hlava štátu dokonca uverejnila telefonát s dvomi odborníkmi v rámci nášho zdravotníctva, ktorí vylíčili skutočnú situáciu v slovenských nemocniciach.

Tisíce ľudí prosia Zuzana Čaputovú prostredníctvom sociálnych sietí, aby operáciu s názvom „Spoločná zodpovednosť“ urýchlene zastavila. Blížiace sa pretestovanie národa na ochorenie Covid-19 rozdelilo obyvateľstvo na dva znepriatelené tábory, neustále sa napádajúce vlastnými argumentami.

zuzana čaputová prezidentka

Faktom ale ostáva, že kým sa „obyčajní“ ľudia na internete navzájom osočujú, v reálnom živote skutočne dochádza k nárastu pacientov i nakazených zdravotníkov, čo predstavuje v boji proti pandémii markantný problém. Keď totiž v karanténe skončia lekári či sestričky, chorých ľudí nebude mať kto prijímať ani ošetrovať.

Zhoršujúci sa scenár potvrdili riaditelia nemocníc v Bojniciach a v Bardejove. Riaditeľ bojnickej nemocnice vyjadril presvedčenie, že na situáciu s koronavírusom žiaden štát sveta plne pripravený nie je, a čo sa počtu lôžok týka, menšie zdravotnícke centrá v našej krajine tieto predpoklady rozhodne nenapĺňajú.

Obidvaja páni počas rozhovoru s prezidentkou priznali, že kapacity domácich zariadení nie sú pre enormný nával infikovaných osôb uspôsobené, nehovoriac o nedostatku materiálneho zabezpečenia. ,,Pandemický plán sa nedodržiava… Musím skonštatovať, že napriek našim žiadostiam sme za posledné dva mesiace osobné ochranné pomôcky nedostali žiadne,“ znie vyjadrenie z úst MUDr. Mariána Petka v Bardejove.

Lekári sa dožadujú väčšej pomoci

Doktor Petka zároveň kritizuje neplnenie pôvodne nastaveného pandemického plánu, keďže sa pacienti údajne neraz prevážajú z jednej nemocnice do druhej, nakoľko malé zariadenia nemajú na liečenie vážnych prípadov dostatočné potreby ani vyškolený personál.

,,Rastie počet nakazených lekárov a zdravotníckeho personálu. Ich nedostatok sa už prejavuje, a to v situácii, keď narastá počet hospitalizovaných. V dôsledku toho musia nemocnice obmedzovať poskytovanie starostlivosti pacientom s inými chorobami. Riaditeľom chýba centrálne operatívne riadenie a manažment pacientov medzi nemocnicami, ktoré sú v krízovej situácii,“ zhodnotila na záver samotná iniciátorka telefonátu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

 

Zdroj: Instagram/Zuzana_caputova | Foto: Instagram/Zuzana_caputova, streamable.com