Prezidentka Zuzana Čaputová patrí k politikom, snažiacim sa vždy ohodnotiť každú situáciu s maximálnou otvorenosťou. Širokej verejnosti sa pravidelne prihovára prostredníctvom video prejavov, pričom ten posledný bol poriadne obšírny. Išlo totiž o podanie oficiálnej Správy o aktuálnom stave našej republiky, kde hlava Slovenskej republiky nielen vyzdvihla úsilie národa počas prebiehajúcej pandémie koronavírusu, ale taktiež prehovorila o jej trpkých úskaliach.

,,Len málokto mohol pred pár týždňami tušiť, ako rýchlo a zásadne sa zmenia naše životy a plány každého z nás,“ znela jedna z úvodných viet, nanajvýš vystihujúca pocity drvivej väčšina občanov. Pani prezidentka síce na jednej strane vychválila promptný prístup vládnucich predstaviteľov, avšak na strane druhej bola nútená odhaliť aj takzvané diery v systéme.

,,Keď sa porovnáme s inými štátmi, pri všetkej skromnosti môžeme povedať, že Slovenská republika patrí medzi najúspešnejšie krajiny. Postrehli to aj viaceré zahraničné médiá, ktoré vyzdvihli, že sme v kritickej situácii konali veľmi rýchlo a nedovolili sme, aby sa pandémia začala nekontrolovateľne šíriť,“ slovného uznania sa dočkala nielen vláda Petra Pellegriniho, ale aj vláda Igora Matoviča.

vláda SR

Zároveň bolo treba podotknúť, že nie všetci kompetentní prejavovali toľko súdržnosti, koľko si neočakávaný stav v krajine vyžadoval. ,,Nenávistné prejavy, dezinformácie a klamstvá nikdy nie sú bez následkov,“ prezidentka upozornila na zbytočné roztržky, ku akým v uplynulých mesiacoch v zvýšenej miere dochádzalo.

Koronavírus odkryl skryté závady

Popredná politička priznáva, že korona kríza odhalila nefunkčné procesy v celkovom fungovaní republiky. S nástupom núdzového stavu sme totiž prešli do online režimu, čo vraj súkromný sektor zvládol omnoho lepšie než ten verejný. ,,Infraštruktúra verejného sektora sa ocitla v ťažkostiach. Nebola na to pripravená, hoci sa na jej vybudovanie minuli stovky miliónov eur,“ Čaputová drsne zhodnotila neblahé zistenia.

Pointou otvoreného prejavu pani prezidentky sa však stala najmä potreba spolupatričnosti v boji proti globálnemu nepriateľovi. ,,Potrebujeme silné a súdržné Slovensko. Prispejme k tomu aj my, ktorí sme prostredníctvom volieb prevzali zodpovednosť. Nesme ju spoločne v dialógu, rešpekte a vzájomnej spolupráci. Iba tak naplníme naše poslanie verejnej služby.“ Vysoká vládnuca predstaviteľka prehovorila aj o zmiernení dopadov ekonomickej krízy, sociálnych balíčkoch a vzájomnej pomoci medzi všetkými obyvateľmi republiky. Celé znenie Správy o stave republiky si môžete vypočuť v priloženom videu.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Aktuality.sk | Foto: YouTube/Aktuality.sk, Instagram/Zuzana_caputova