Pred dvomi dňami sme sa stali svedkami udalosti, aká okamžite vyvolala rozporuplné spoločenské diskusie. Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí sa totiž utajeným nákupom ruskej vakcíny Sputnik V postarali o mimoriadny rozruch, na aký naša hlava štátu nemohla nereagovať.

Zuzana Čaputová si na zváženie situácie zobrala dva dni, počas ktorých absolvovala rokovanie s riaditeľkou Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzanou Baťovou. Obe dámy sa spoločne zhodli na tom, že ministrove schválenie dodávky doposiaľ neregistrovaného lieku bolo neželaným krokom.

zuzana čaputová

Prezidentka síce rešpektuje vôľu občanov, túžiacich sa zaočkovať jedine týmto konkrétnym liečivom, avšak na jeho masívne používanie vyzývať verejnosť nemieni. ,,Vakcína neprešla riadnym a medzinárodne vyžadovaným procesom, ktorý by garantoval jej bezpečnosť. Zodpovednosť za prípadné neželané účinky použitia tejto vakcíny sa povolením ministra zdravotníctva prenáša na ošetrujúcich lekárov. V prípade tejto vakcíny tu však nie je žiadna zodpovedná autorita, ktorá by jej bezpečnosť garantovala,“ právnicky vzdelanej političke sa praktiky niektorých vládnucich predstaviteľov veľmi nepozdávajú.

Sputnik V

Nesúhlas vyjadrila aj voči spôsobu predsedu vlády, akým dovoz toľko diskutovaného materiálu na naše územie odprezentoval. ,,Tento krok nie je prejavom odvahy či dôkazom diplomatického úspechu, je to skôr rezignácia na pravidlá, ktorými sa aj v medicínskych otázkach riadime, a ktoré garantujú najvyššie štandardy bezpečnosti pre ľudí. Týždne počúvame výzvy, aby sme s vakcínami nehrali geopolitické hry, a potom sme svedkami okázalého vítania, ktoré príchod vakcíny Sputnik V na Slovensko sprevádzalo.“

SLEDUJTE náš FACEBOOK a horúce pikošky sa dozviete medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

čaputová sputnik

Zdroj: Instagram/Zuzana_caputova | Foto: Instagram/Zuzana_caputova, Igor_matovic_olano